Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

Dobrý deň. Rád by som sa informoval, či som povinný podrobiť sa dychovému testu na zistenie prítomnosti alkoholu v práci, ktorý mi požaduje bezpečnostný pracovník. Nezabalený náustok, vybraný len tak z tašky bez tzv. hygienickej fólie, považujem za nehygienický. Bezpečnostný pracovník mi povedal, že môžem test odmietnuť, avšak s pokutou 100 eur odpočítaných z mojej výplaty. Preto by som sa rád opýtal, či bol postup bezpečnostného pracovníka správny. Vopred Vám ďakujem za vysvetlenie. S pozdravom.

Odpoveď: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

Dobrý deň, podľa § 12 ods. 2 pís. l) zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, zamestnanec je povinný podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo príslušný orgán štátnej správy, aby zistil, či zamestnanec nie je pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok; okruh zamestnancov zamestnávateľa a iných osôb oprávnených dať zamestnancovi pokyn, aby sa podrobil vyšetreniu, uvedie zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise. Uvedenému zodpovedá aj povinnosť zamestnávateľa podľa § 9 ods. 1 pís. b) zákona, sústavne kontrolovať a vyžadovať dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zásad bezpečnej práce, ochrany zdravia pri práci a bezpečného správania na pracovisku a bezpečných pracovných postupov, najmä kontrolovať, či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a či dodržiava určený zákaz fajčenia v priestoroch zamestnávateľa. Pri dychovej skúške by mal každý zamestnanec obdržať nový náustok, aby bola zabezpečená hygiena. V opačnom prípade, nie sú na vykonanie dychovej skúšky splnené hygienické predpisy. Zamestnávateľ preto nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne splniť pokyn, ktorý je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi, bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.