Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

Dobrý deň. Rád by som sa informoval, či som povinný podrobiť sa dychovému testu na zistenie prítomnosti alkoholu v práci, ktorý mi požaduje bezpečnostný pracovník. Nezabalený náustok, vybraný len tak z tašky bez tzv. hygienickej fólie, považujem za nehygienický. Bezpečnostný pracovník mi povedal, že môžem test odmietnuť, avšak s pokutou 100 eur odpočítaných z mojej výplaty. Preto by som sa rád opýtal, či bol postup bezpečnostného pracovníka správny. Vopred Vám ďakujem za vysvetlenie. S pozdravom.

Odpoveď: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

Dobrý deň, podľa § 12 ods. 2 pís. l) zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, zamestnanec je povinný podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo príslušný orgán štátnej správy, aby zistil, či zamestnanec nie je pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok; okruh zamestnancov zamestnávateľa a iných osôb oprávnených dať zamestnancovi pokyn, aby sa podrobil vyšetreniu, uvedie zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise. Uvedenému zodpovedá aj povinnosť zamestnávateľa podľa § 9 ods. 1 pís. b) zákona, sústavne kontrolovať a vyžadovať dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zásad bezpečnej práce, ochrany zdravia pri práci a bezpečného správania na pracovisku a bezpečných pracovných postupov, najmä kontrolovať, či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a či dodržiava určený zákaz fajčenia v priestoroch zamestnávateľa. Pri dychovej skúške by mal každý zamestnanec obdržať nový náustok, aby bola zabezpečená hygiena. V opačnom prípade, nie sú na vykonanie dychovej skúšky splnené hygienické predpisy. Zamestnávateľ preto nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne splniť pokyn, ktorý je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi, bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.

Trápi vás "Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol? (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať. Na vrátnici mojho pracoviska mi vrátnik povedal, že musím ísť fúkať. Vzal som to v potaz a odišiel som. V práci sú však smernice, ktoré takýto počin klasifikujú ako odmietnutie podrobiť sa alkoholovej skúške, čo môže viesť k výpovedi. Rád by som sa opýtal, či sa môžem ohradiť proti nesprávnej formulácii príkazu. Bol mi povedané, že musím ísť fúkať, čo je však nejasné. Mal mi byť nariadený konkrétny postup - podrobiť sa dychovej skúške na alkohol. Existuje nejaký paragraf alebo smernica, na ktorú by som sa mohol odvolať? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

(odpoveď odoslaná: 24.09.2019)

Dobrý deň,

na presné pomenovanie, respektíve správne označenie dychovej skúšky nie je § ani smernica, na ktorú by ste sa mohli odvolať. Nezáleží na tom ako to vrátnik, ktorý bol zamestnávateľom poverený na vykonanie dychovej skúšky,  pomenoval. 

Podľa § 12 ods. 2 pís. l) zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ste ako zamestnanec povinný podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ (pracovník poverený zamestnávateľom) alebo príslušný orgán štátnej správy, aby zistil, či nie ste pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok.

Okruh zamestnancov zamestnávateľa a iných osôb oprávnených dať zamestnancovi pokyn, aby sa podrobil vyšetreniu, by mal zamestnávateľ uvádzať v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise. Uvedenému zodpovedá aj povinnosť zamestnávateľa podľa § 9 ods. 1 pís. b) zákona, sústavne kontrolovať a vyžadovať dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zásad bezpečnej práce, ochrany zdravia pri práci a bezpečného správania na pracovisku a bezpečných pracovných postupov, najmä kontrolovať, či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a či dodržiava určený zákaz fajčenia v priestoroch zamestnávateľa. 

Ak by bolo konanie vrátnika v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi, bezprostredne a vážne by ohrozovalo váš život alebo zdravie, alebo by nebol v okruhu zamestnancov oprávnených vykonať vyšetrenie, tak zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak odmietnete splniť pokyn z uvedených dôvodov. Avšak som toho názoru, že nesprávne pomenovanie vyšetrenia alkoholu v dychu bohužiaľ nespadá ani do jednej menovanej kategórie, a preto z dôvodu odmietnutia, vás môže zamestnávateľ sankcionovať výpoveďou. 

Vami uvedené môže byť dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol? (Pracovné právo)

Môžem odmietnuť dychovú skúšku na pracovisku, ak zamestnávateľ odmietne preukázať certifikát a kalibráciu alkoholového testera, ktorý používa?

Odpoveď: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

(odpoveď odoslaná: 30.05.2017)

Dobrý deň,

podľa § 12 ods. 2  písm. k) a písm. l) zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci Zamestnanec je povinný nepožívať alkoholické nápoje, omamné látky a psychotropné látky na pracoviskách a v priestoroch zamestnávateľa a v pracovnom čase aj mimo týchto pracovísk a priestorov, nenastupovať pod ich vplyvom do práce., resp. podrobiť sa vyšetreniu, ktoré vykonáva zamestnávateľ alebo príslušný orgán štátnej správy,14) aby zistil, či zamestnanec nie je pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok; okruh zamestnancov zamestnávateľa a iných osôb oprávnených dať zamestnancovi pokyn, aby sa podrobil vyšetreniu, uvedie zamestnávateľ v pracovnom poriadku alebo vo vnútornom predpise.

Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci Zamestnávateľ je povinný sústavne kontrolovať a vyžadovať dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zásad bezpečnej práce, ochrany zdravia pri práci a bezpečného správania na pracovisku a bezpečných pracovných postupov, najmä kontrolovať, či zamestnanec nie je v pracovnom čase pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a či dodržiava určený zákaz fajčenia v priestoroch zamestnávateľa.

Povinnosť zamestnanca podrobiť sa dychovej skúške mu ukladá priamo zákon. Ak by s Vami na základe zistenia prítomnosti alkoholu zamestnávateľ skončil pracovný pomer a Vy by ste podali žalobu na určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru a namietali by ste, že  prístroj nebol správne kalibrovaný, súd by Vám pravdepodobne vyhovel a určil, že pracovný pomer bol skončený neplatne. To je však teoretická rovina takéhoto problému.


Podotázka: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol? (Pracovné právo)

Aké faktory môžu ovplyvniť výsledok dychovej skúšky na alkohol?

Odpoveď: Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?

(odpoveď odoslaná: 25.10.2013)

Niektoré faktory, ktoré sú spôsobilé ovplyvniť výsledok dychovej skúšky:

1/ spôsob dýchania osoby, ktorá sa podrobuje dychovej skúše pred samotným testom (je rozdiel, ak osoba nerozpráva alebo zadržiava dych alebo rozpráva a zhlboka dýcha)

2/ Zdravotný stav osoby, ktorá sa podrobuje dychovej skúške (najmä pľúcne ochorenia)

3/ Prítomnosť alkoholu v ústnej dutine osoby, ktoré sa tam mohli dostať napr.:

a/ čkaním

b/ použitím ústnej vody

c/ použitím rôznych ústnych sprejov

d/ požitím niektorých liekov

 

4/ nedodržanie návodu na použitie testovacieho prístroja, napr.:

            a/ nepoužitie nového náustku pri testovaní ďalšej osoby

            b/ prítomnosť pár alkoholu alebo rozpúšťadiel v okolí testovanej osoby

            c/ nedodržanie dostatočného odstupu od mobilných telefónov alebo vysielačov

a iné, ktoré vyplývajú priamo z návodu od výrobcu meracieho prístroja.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môžem ako zamestnanec odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške na alkohol?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.