Dobrý deň,
uvedená situácia nie je taká jednoduchá. Tiež záleží či ste boli predvolaná v konaní trestnom alebo v konaní civilnom. V zmysle trestného poriadku totiž platí, že (§ 127 Trestného poriadku):
Ak by ste sa totižto nedostavili, tak by ste mohla byť predvedená, prípadne by mohli byť použité iné prostriedky na zabezpečenie Vašej účasti.
Podobný režim sa v zásade vzťahuje aj na civilné konanie. Je síce možné sa ospravedlniť, avšak je potrebné uviesť aj legitímny dôvod. Podľa § 196 ods. 2 Civilného sporového poriadku:
Ak súd nariadi výsluch podľa odseku 1, každá fyzická osoba je povinná dostaviť sa na predvolanie na súd a vypovedať ako svedok. Súd svedka poučí o jeho povinnosti vypovedať pravdu a nič nezamlčovať, o trestnoprávnych následkoch krivej výpovede a o jeho práve odoprieť výpoveď. Zamestnávateľ má ďalej aj povinnosť v zmysle § 136 ods. 1 Zákonníka práce: Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak. Za občiansku povinnosť sa považuje aj činnosť svedka v zmysle § 137 ods. 4 písm. a) Zákonníka práce. Nemusíte si teda čerpať dovolenku, nakoľko ide o prekážku v práci z dôvodu všeobecného záujmu.