Dodaný tovar, ktorý som si neobjednal


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banskobystrický
Odpovedá: Advokát Banská Bystrica
Odpovedané dňa: 8. 1. 2017

Otázka: Dodaný tovar, ktorý som si neobjednal

Dobrý den. Kupoval som si z bazosu ovládač na hraciu konzolu v cene 35 €. Avšak prišlo mi úplne niečo iné co nemalo s ovladacom nic spolocne. Podal som trestne oznámenie. Policajti volali dotycnej osobe, avsak bez uspechu. Navrhli mu aby peniaze vrátil a nebude podane oznámenie, ale bez vysledku. Volal mi a povedal ze nech kľudne podam oznámenie a ak ho aj predvolaju na policiu nedostaví sa, lebo nemusí. A je to len priestupok, takže mu nic nehrozi. Chcem sa teda spýtať, ma zmysel to vôbec riešiť cez políciu? A uvidím niekedy svoje peniaze? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Dodaný tovar, ktorý som si neobjednal

Dobrý deň. Predpokladám, že ste si tovar objednali od fyzickej osoby, nie od podnikateľa. Ak teda predávajúcim bola fyzická osoba a táto Vám odoslala tovar, ktorý ste si neobjednali, t. j. nemal Vami požadované vlastnosti, máte právo od zmluvy odstúpiť podľa Občianskeho zákonníka a buď budete žiadať zľavu z kúpnej ceny a tovar si necháte (otázne je aká je hodnota tovaru a akú budete požadovať zľavu z kúpnej ceny), alebo máte právo tovar vrátiť a žiadať peniaze späť (pokiaľ samozrejme máte kontaktné údaje na predávajúceho). Predávajúci je povinný tovar prevziať a peniaze Vám vrátiť vzhľadom na to, že Vám zaslal tovar, ktorý nemá požadované vlastnosti. Pokiaľ by Vám predávajúci peniaze nevrátil máte právo podať návrh na súd. Treba si však súdne konanie (najmä vymožiteľnosť pohľadávky v budúcnosti) zvážiť vzhľadom na hodnotu tovaru, nakoľko súdne konanie je spoplatnené a najnižší súdny poplatok je 16,50 EUR.

Je ťažko povedať, či má zmysel riešiť Vašu situáciu cez políciu. Nemáte však čo stratiť, nakoľko trestné konanie nie je spoplatnené a pokiaľ vyšetrovateľ po podaní trestného oznámenia vyhodnotí konanie predávajúceho ako trestný čin môže trestné konanie skončiť aj vznesením obvinenia predávajúcemu. Nie je pravdou, že sa nemusí na políciu dostaviť, ak sa nedostaví môže byť predvedený priamo políciou. Konanie predávajúceho môže byť tiež vyhodnotené ako priestupok, ale aj priestupky sa riešia a aj za priestupok je možné uložiť sankciu.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:

Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk