Návrh na vydanie platobného rozkazu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislavský
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 10. 5. 2016

Otázka: Návrh na vydanie platobného rozkazu

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci viete poradit, resp. pripravit navrh na vydanie platobneho rozkazu na sud. Jedna sa o to, ze vyse roka nemam zaplatene faktury za vykonane stavebne prace. Tato situacia dostala nasu firmu do krachu. Ale pohladavka sa predtym odkupila a je na fyzicku osobu, na mna. Nemam financne prostriedky na pravne sluzby. Bola som sa preto informovat aj na sude, ako mam postupovat, kde mi povedali, ze mozem podat aj ziadost na oslobodenie od sudnych poplatkov. Nemam naozaj nic, s dlznikom som sa velakrat pokusala komunikovat, pretoze viem, ze financie maju, ale oni aj po vyzvach nereaguju a nechcu reagovat. Viete mi prosim pomoct v tejto veci? Dakujem.

Odpoveď: Návrh na vydanie platobného rozkazu

Dobrý deň, v prvom rade považujem za dôležité uviesť, že ste vo svojej otázke neuviedli žiadne konkrétnosti týkajúce sa Vašej pohľadávky. Pri vypracovaní návrhu na vydanie platobného rozkazu je potrebné, aby mal súd z návrhu a z priložených listinných dôkazov preukázané, že Vaša pohľadávka naozaj vznikla a je dôvodná. V obdobných prípadoch ako je Váš (vykonanie prác) je potrebné súdu predložiť zmluvu o dielo (alebo objednávku), preberací protokol (alebo iný doklad preukazujúci vykonané práce) a tiež vystavenú neuhradenú faktúru. Súdu musí byť z návrhu zrejmé, že práce boli u Vás objednané a Vami reálne vykonané a vyfakturované. Preto je z pohľadu vypracovania návrhu na vydanie platobného rozkazu najdôležitejšie to, akými dokladmi disponujete. V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci pri vypracovaní návrhu na vydanie platobného rozkazu, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu a zaslať nám Vaše doklady na posúdenie. Po zaslaní dokladov Vás budeme informovať o tom, či považujeme Vašu pohľadávku za súdne vymáhateľnú a tiež Vás poučíme o ďalšom možnom postupe. V prípade, ak ste občanom v hmotnej núdzi, je možné kontaktovať aj centrum právnej pomoci, kde Vám poskytnú právnu pomoc zadarmo.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Návrh na vydanie platobného rozkazu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, rád by som sa informoval ako postupovať. Vyrábam videa, som živnostník a momentálne mi dlží firma, v ktorej som pracoval rok 650 eur zhruba mesiac a pol. Dlžia mi za dobu, kedy som už vo firme nepracoval ale externe si ma najali. Mám zdrojové súbory k týmto videám, visia na ich sociálnych sieťach, mám aj mailovú komunikáciu, jasne dokázateľne, že sú mojim dielom aj, že ich používajú v komunikácii. Bohužiaľ hlavný šéf, s ktorým sa poznám dokonca, keďže som tam robil mi už mesiac a pol nedvíha telefóny a dostali 3 výzvy na zaplatenie nereagujú. Po 1 upomienke sľubovali, že pošlú ale klasicky nič. Prosím o radu ako postupovať, keďže touto cestou dohody s nimi to nepôjde, respektíve by som chcel aj požiadať o vaše služby.

Odpoveď: Návrh na vydanie platobného rozkazu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.06.2019)

Dobrý deň,

 na vypracovanie návrhu na vydanie platobného rozkazu je potrebné, aby mal súd z návrhu a z priložených listinných dôkazov preukázané, že Vaša pohľadávka naozaj vznikla a je dôvodná. K tomu je potrebná napríklad zmluva o dielo. Ďalej by bolo vhodné mať preberací protokol (alebo iný doklad preukazujúci vykonané práce) a tiež vystavenú neuhradenú faktúru, upomienky a pod.

Súdu musí byť z návrhu zrejmé, že práce boli u vás objednané a vami reálne vykonané a vyfaktúrované. Preto je z pohľadu vypracovania návrhu na vydanie platobného rozkazu najdôležitejšie to, aké doklady máte.

V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci pri vypracovaní návrhu na vydanie platobného rozkazu, môžete nás kontaktovať prostredníctvom e-mailu a zaslať nám Vaše doklady na posúdenie. Po zaslaní dokladov vás budeme informovať o tom, či považujeme vašu pohľadávku za súdne vymáhateľnú a tiež vás poučíme o ďalšom možnom postupe. 

Ak máte nejaký dôkaz, že vám sľubovali, že dlh uhradia, tak by sa to dalo použiť ako dôkaz.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Návrh na vydanie platobného rozkazu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Mame zo ženou problém. Požičali sme peniaze známemu na účet, s tým, že má problémy s autom, a že je odcestovaný a potrebuje nutne 2000 €, lebo nemal kartičku z bankomatu, a že mi obratom pošle peniaze z iného účtu a pridá mi o 100 €, čiže 2100. Mám tu transakciu prefotenú, no prevod sa neuskutočnil, čiže ma podviedol, je to podvod ?  Potom prišli smsky a telefonáty, všetko dokumentované. No k vrátenie peňazí nedošlo. Naposledy sa ozval cez víkend a teraz nereaguje na žiadne výzvy.

Odpoveď: Návrh na vydanie platobného rozkazu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.04.2019)

Dobrý deň, 

z otázky vyplýva, že máte doklad o zrealizovaní transakcie prevodu peňazí, preto je len potrebné menovanému poslať výzvu k vráteniu peňazí na Váš účet vo Vami stanovenej lehote.

V prípade, že k vráteniu peňazí nedôjde, vo veci budete musieť podať návrh na súd o vydanie platobného rozkazu. Menovaného môžete upozorniť na náklady spojené so súdnym konaním (súdny poplatok, trovy zastupovania advokátom).

V prípade, že návrh na vydanie platobného rozkazu bude podaný v súlade s ust. Civilného sporového poriadku, platobný rozkaz súd vydá do 10 pracovných dní. Súdny poplatok predstavuje 6 % z vymáhanej sumy.

Môžete nás kontaktovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Návrh na vydanie platobného rozkazu (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, ako mám ďalej postupovať. Som živnostník, mám malú jazykovú školu. Jeden klient mi nevyplatil posledné tri splátky za jazykový kurz. Prihlášku ma podpísanú, hodiny vychodené. Najprv telefonicky sľuboval, že hodiny HNEĎ vyplatí, čo sa doteraz ani po mesiaci nestalo. Poslala som mu faktúru na celú zvyšnú sumu v liste doporučené (tak ako ste to písali na Vašej stránke), splatnosť bola do konca mesiaca september a nič. Ako mám ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Návrh na vydanie platobného rozkazu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.10.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Pokiaľ nebola dlžná suma uhradená, odporúčame poslať ešte jednu výzvu k úhrade a upozorniť dlžníka, že v prípade súdneho vymáhania bude žalovaný povinný uhradiť aj trovy súdneho konania - súdny poplatok 6 % z dlžnej sumy, najmenej 16.50 €, a prípadne aj trovy právneho zastupovania. V prípade, že neuhradí teda upozornite na to, že podáte návrh na súd na vydanie platobného rozkazu, ktorý v prípade, že bude podaný advokátom, súd ho vydá do 10 pracovných dní.

Nechcem podceňovať dlžnú sumu pre Vás, ale odporúčame zmierčie riešenie.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk