Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Má nárok na dom?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Má nárok na dom?

Dobrý deň. Po jedenástich rokoch manželstva sa s manželom chystáme rozviesť. Máme jedno dieťa vo veku 7 rokov. Manžel tvrdí, že nemám nárok na majetok, ktorý sme svojpomocne nadobudli - postavili sme si dom, ktorý ešte nie je zkolaudovaný a zapísaný v katastri, no bývame v ňom od roku 2008. Nemám dôkazy o spolufinancovaní domu, preto manžel tvrdí, že nemám nárok, keďže pozemok je na jeho meno a stavebné povolenie je vydané na jeho meno spolu s manželkou. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Má nárok na dom?

Dobrý deň,

na posúdenie toho, či vec patri alebo nepatrí do BSM (spoločného majetku) nie je rozhodujúce to, kto vlastní pozemok, alebo na koho meno bolo vydané stavebné povolenie. Dôležité je to, kedy vznikla vec v právnom v zmysle, a teda či vznikla až po vzniku manželstva, alebo pred ním. Podľa ustálenej judikatúry sa stavba považuje za vec v právnom zmysle, keď je zrejmé usporiadanie aspoň jej prvého nadzemného podlažia a sú na nej vybudované prvky dlhodobej životnosti (priečky, strecha, prípadne schodištia...). Ak ste so stavbou začali až po vzniku manželstva, potom bude nehnuteľnosť s najväčšou pravdepodobnosťou patriť do BSM a máte na ňu nárok.

Trápi vás "Má nárok na dom?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme zobratí 15 rokov. Ja som počas manželstva zobrala iba na seba hypotéku na dom. Počas manželstva sme ju spoločne splácali, bývali sme spolu v tom dome. Na katastri som zapísaná len ja. Teraz sa ideme rozvádzať a moja otázka je, či budem musieť vyplatiť manžela nejakou čiastkou z domu. Hypotéku ešte budem splácať 10 rokov. Ďakujem.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 01.10.2024)

Dobrý deň,

v otázke delenia majetku po rozvode bude dôležité rozlišovať, či hypotéka a nehnuteľnosť spadajú do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Aj keď je hypotéka písaná na Vás a nehnuteľnosť je evidovaná len na Vaše meno, pokiaľ bola nehnuteľnosť nadobudnutá počas manželstva a splátky hypotéky boli hradené zo spoločných prostriedkov, táto situácia môže ovplyvniť rozdelenie majetku.

Podľa Občianskeho zákonníka § 143, veci nadobudnuté počas manželstva, okrem dedičstva a daru, patria do BSM. Teda, ak ste nehnuteľnosť kúpili počas trvania manželstva a splátky hypotéky boli hradené zo spoločných prostriedkov, nehnuteľnosť by mohla byť považovaná za spoločnú.

Pri majetkovom vysporiadaní po rozvode má každý z manželov nárok požadovať návrat investícií, ktoré vynaložil do spoločného majetku, alebo nahradenie toho, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na samotný majetok jedného z manželov.

Odporúčam kontaktovať advokáta, ktorý Vám pomôže s detailnejším posúdením situácie a prípravou na majetkové vysporiadanie.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či mám nárok na niečo z domu po rozvode. Vlastníkom domu je manžel, všade, aj v katastri, je zapísaný iba on. Zobrali sme sa v apríli a dom kúpil v máji toho roku. Teraz bývame spolu v tom dome a ešte nie sme rozvedení, čakám na rozvod. Manžel odo mňa pýta nájomné. Aj od detí. Môžem nejako argumentovať vo svoj prospech? Ďakujem krásne za odpoveď.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 28.07.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade ide o to, že dom bol kúpený manželom po uzavretí manželstva, ale je zapísaný len na jeho meno. Podľa slovenského občianskeho práva, konkrétne §143 Občianskeho zákonníka, všetok majetok nadobudnutý počas trvania manželstva patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), pokiaľ nebol získaný darom alebo dedením. Teda aj napriek tomu, že je vlastníkom v katastri zapísaný iba Váš manžel, dom patrí do spoločného majetku ak aspoň časť peňazí na kúpu bolo použitých zo spoločných peňazí. 

Čo sa týka platenia nájomného, keďže ešte nie ste rozvedení, nemá Váš manžel právny nárok požadovať od Vás nájomné. Pokiaľ o nájom žiada aj od detí, z právneho hľadiska to nie je opodstatnené a odporúčam to namietnuť. 

Odporúčam Vám konzultáciu u advokáta, aby ste mohli bezpečne vyriešiť Vašu situáciu a prípadne podať návrh na vyporiadanie BSM v súdnom konaní. Hlavne je potrebné vyriešiť, či dom patrí do BSM. 


Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj manžel vlastní dom, ktorý sme spoločne zrekonštruovali. Mám naň nárok? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 14.10.2022)

Dobrý deň,
ak dom nepatrí do BSM, teda nebol nadobudnutý počas manželstva a patrí len manželovi, tak v takom prípade platí, že ak do neho sú investované spoločné peniaze z BSM, máte pri zániku BSM a jeho vyporiadaní právo žiadať vyporiadať aj investície z BSM do výlučného majetku. Nárok na dom Vám síce nevznikne, ale vznikne Vám nárok na náhradu za túto investíciu. 
Trápi vás "Má nárok na dom?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Vlastním rodinný dom, v ktorom už približne rok býva moja priateľka. Momentálne si však už nerozumieme, avšak ona plánuje odísť a chce so sebou vziať viac vecí, ako priniesla. Kúpila síce niektoré hnuté veci do domu, ale dom je napísaný len na mňa a ona tu nemá trvalý pobyt. Mohli by ste mi, prosím, pomôcť? Ďakujem.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 24.04.2019)

Dobrý deň,

ak ste vlastníkom len Vy, potom priateľka nemá nárok na vyplatenie z domu. Mohla by požadovať jedine to, aby ste jej vrátili jej veci, prípadne veci, ktoré kúpila ona. Rovnako by mohla žiadať to, ak investovala napr. do rekonštrukcie, či úpravy domu. 


Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mal by som takú otázku. Mal som priateľku, ktorá žila so mnou 7 a pol roka v dome mojich rodičov. Teraz, po rozchode, sa domáha polovice domu, keďže som vybral pôžičku, ktorú ešte stále splácam na rekonštrukciu a ona sa domáha tých peňazí, ktoré tu investovala. Nemá žiadne doklady o tom, že niečo kúpila, pretože úver som bral na seba a ešte dodnes ho splácam. Dom je vo vlastníctve mojej mamy. Má právo niečo odo mňa žiadať? Ešte jedna otázka: kúpil som jej auto, s ktorým chodila do práce, auto mi nechce dať späť tvrdí, že je jej. Auto je na mojom mene a som držiteľ aj vlastník vozidla. Môžem jej ho zobrať? A na koniec, neboli sme nikde vedení ani ako druh a družka.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 09.01.2017)

Dobrý deň,

ak je nehnuteľnosť písaná na Vašu matku, potom Vy, ani Vaša priateľka na ňu nemáte žiaden právny nárok. Nemusíte teda na ňu prepisovať polovicu domu (to by ste ani nemohli, nakoľko nie ste vlastník). Pokiaľ ide o jej tvrdenia, že chce späť to, čo investovala do domu, dovoľujem si uviesť, že na to nárok má, avšak musela by ho žiadať od Vašej matky (zhodnotila jej nehnuteľnosť), treba dbať na to, aby nárok nebol premlčaný a rovnako musí, ako ste správne poukazovali, náklady riadne preukázať. Ak sa jej to nepodarí preukázať, potom by pravdepodobne nebola úspešná ani na súde. 

Čo sa týka auta, je to podobné. Keďže ste evidovaný aj ako vlastník aj ako držiteľ, potom nemá právo auto od Vás požadovať. Vy, ako vlastník ste jej len umožnili užívanie vozidla.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Ďakujem. Ešte by som sa chcela opýtať... Počula som niečo o tom, že keď sme manželia viac ako 10 rokov, mám nárok na polovicu celkového majetku. Je to tak? Ďakujem.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 22.10.2016)

Dobrý deň,

táto informácia je mylná, nakoľko doba trvania manželstva nemá vplyv na to, či vec patrí alebo nepatrí do BSM. To či vec je alebo nie je v BSM sa posudzuje podľa toho, či ju nadobudli manželia za trvania manželstva, či nie je zákonom vylúčená z BSM (dedičstvo, dary...) a pod. 


Trápi vás "Má nárok na dom?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj manžel nadobudol rodinný dom dedičstvom po smrti svojej matky, ktorá nastala po uzavretí nášho manželstva. Rada by som sa informovala, či mám nárok na polovicu tejto nehnuteľnosti, a ak áno, za akých podmienok a kedy to môže nastať. Ďakujem vám za informácie, váš čas a odpoveď.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 29.09.2015)

Dobrý deň

podľa § 143 Občiansky zákonník: ”V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.” Z tohto ustanovenia vyplýva, že Vy nemáte právo na polovicu nehnuteľnosti, kedže ju manžel získal v rámci dedičstva. Ak je dedičom len jeden z manželov, dedičstvo nadobudne do svojho výlučného vlastníctva. Iba pokiaľ by ste dedili obaja manželia (napr. z titulu závetu), v tom prípade by bola nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve. 

 


Podotázka: Má nárok na dom? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, potrebovala by som radu ohľadom nároku na dom. So svojím priateľom sme spolu štyri roky, z toho dva roky spolu žijeme, a máme 20-mesačnú dcérku. Bývame v rodinnom dome, ktorý som postavila ja. Hypotéka na tento dom je tiež na moje meno, priateľ tu nemá ani trvalé, ani prechodné bydlisko. Všetko, čo sa týka domu, pozemku a účtov spojených s domom, je na moje meno. Kým som nezostala tehotná, účty som si platila sama. Priateľ samozrejme prispieval do domácnosti, či už finančne, alebo robil nákupy. Keď som nastúpila na materskú dovolenku, väčšinu účtov začal platiť on, a ja do domácnosti prispievam celou svojou materskou. Priateľ mi dával a dodnes dáva peniaze na ruku, čiže nemá doklad o tom, že prispieva na účty a hypotéku. Už dlhšiu dobu máme nezhody a rozmýšľame nad ukončením vzťahu. On si však nárokuje časť domu. Chce, aby som časť domu prepísala na neho, pretože vraj platil všetky účty. Chce ma dať na súd a súdne vymáhať časť domu. Môže súd rozhodnúť v jeho prospech a prideliť mu nejakú časť domu? Za každú odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Má nárok na dom?

(odpoveď odoslaná: 21.08.2015)

Dobrý deň

Váš priateľ nemá žiadny nárok na časť Vášho domu. Mohol by sa domáhať tzv. bezdôvodného obohatenia, na výplatu finančných prostriedkov, avšak toto tvrdenie treba preukázať. Pokiaľ ste nemali žiadnu dohodu, zmluvu, nemá čím argumentovať, teda je zložité peniaze vymôcť (mohli ste mať dohodnuté nájomné, alebo akou sumou sa bude podielať na domácnosti). Skôr by som podotkla, že on ako otec dieťaťa je povinný platiť výživné na dieťa a taktiež ste oprávnená žiadať príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Má nárok na dom?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.