Napadnutie a ublíženie na zdraví

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Napadnutie a ublíženie na zdraví

Dobrý deň. Touto cestou by som Vás požiadal o objasnenie situácie, aby som vedel, čo môžem očakávať. V nemenovanom podniku ma po vete: "Vysvetlenie dotyčnému, že táto žena je moja manželka," jeden muž udrel do tváre. Boli privolané Rýchla zdravotnícka pomoc a Polícia Slovenskej republiky. Po ošetrení na pohotovosti som podal trestné oznámenie o ublížení na zdraví. Mám prasknutú čeľusť na troch miestach a lekárska neschopnosť mi bola predpísaná minimálne na 30 dní. Chcel by som sa opýtať, či môžem žiadať odškodné, keďže nie som poistený na prípad úrazu a táto situácia mi výrazne zhoršila finančnú situáciu. Môžem požadovať aj zákaz priblíženia, keďže sa jedná o recidivistu a mám obavy o svoju a rodinnú bezpečnosť? Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Napadnutie a ublíženie na zdraví

Dobrý deň, postup polície vo veci bude nasledovný. Do 30 dní musí poverený príslušník polície rozhodnúť buď začne uznesením trestné stíhanie alebo Vašu postúpi príslušnému orgánu na prejednanie priestupku, ak posúdi túto vec ako priestupok (čo nepredpokladám vzhľadom na Váš zdravotný stav). Náhradu škody si môžete samozrejme v rámci trestného konania uplatniť. Ak sa začne trestné stíhanie, poverený príslušník buď vykoná vyšetrovanie alebo skrátené vyšetrovanie (podľa posúdenia o aký trestný čin ide). Vy musíte najneskôr do skončenia vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania uplatniť náhradu škody. Odporúčam Vám náhradu škodu uplatniť pri Vašom výsluchu vyšetrovateľom (on má povinnosť Vás o tomto práve poučiť). Musíte uviesť z akého dôvodu požadujete náhradu škody a v akej výške. Vzhľadom na to, že výšku náhrady škody pri takýchto prípadoch určuje lekár, prípadne znalec znaleckým posudkom, odporúčam Vám uplatniť si náhradu škody vo výške "ako určí posudzujúci lekár podľa Vášho zdravotného". V prípade, že máte vážne obavy o Vaše zdravie a zdravie Vašej rodiny vzhľadom na osobu páchateľa, môžete požadovať aj ochranu týkajúcu sa Vašej rodiny (príslušníci PZ už sami určia akým spôsobom).