Nahradenie vecného bremena vlastníctvom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Nahradenie vecného bremena vlastníctvom

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na problém súvisiaci s vecným bremenom a dedičstvom. Moja babka ešte za života ustanovila na svojom dome vecné bremeno v prospech mojej sestry, pretože sestra prešla osobným bankrotom. Po babkinom úmrtí bude prebiehať dedičské konanie. Zaujíma ma, či sa vecné bremeno automaticky kombinuje s nadobudnutím vlastníckeho podielu po babke. Ostane sestre vecné bremeno aj v prípade, že sa vzdá svojho spoluvlastníckeho podielu v prospech súrodenca, aj keď ostatní dediči s tým nesúhlasia? Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Nahradenie vecného bremena vlastníctvom

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že zriadené vecné bremeno v prospech vašej sestry nebude predmetom dedenia a to z dôvodu, že nadobúdateľ nehnuteľnosti na základe dedičského konania bude musieť toto vecné bremeno zriadené v prospech vašej sestry strpieť. Vecné bremeno prechádza na nového vlastníka nehnuteľnosti v súlade s ust. § 151n/ ods. 2 Obč. zákonníka a vecné bremeno nie je predmetom dedenia /citujeme/ :

"Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa."

Vecné bremeno zriadené v prospech sestry zanikne až jej úmrtím, prípadne na základe dohody s vlastníkom/všetkými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti.

Vzdanie sa podielu na dedičstve nie je pre vašu sestru riešením, keďže veriteľ by mohol podať návrh na súd o zrušenie oddlženia pre nepoctivý zámer v zmysle ust. Zákona o konkurze a reštruturalizácii.