Môžu kamaráta odsúdiť ak spáchal priestupky počas podmienky?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Môžu kamaráta odsúdiť ak spáchal priestupky počas podmienky?

Dobrý večer. Chcela by som vás poprosiť o radu. Môj kamarát počas podmienečnej nespáchal žiadny trestný čin, no má niekoľko dopravných priestupkov. Tieto zahŕňajú pokutu za telefonovanie počas jazdy, za nepoužitie bezpečnostného pásu a prejdenie na červenú. Po roku od skončenia podmienečnej mu prišlo predvolanie na okresný súd. Tam sa pojednávalo o tom, či sa osvedčil. Sudca sa priklonil na jeho stranu, keďže priestupky, ktoré spáchal, nemali nič spoločné s tým, za čo bol pôvodne trestaný. Pri rozhodovaní bral tiež do úvahy jeho povolanie (šofér). Avšak prokurátorka oznámila, že sa odvolá na Krajský súd. Je možné, že ho tam odsúdia?

Odpoveď: Môžu kamaráta odsúdiť ak spáchal priestupky počas podmienky?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 50 ods. 4 druhá veta Trestného zákona, môže súd vzhľadom na okolnosti prípadu ponechať podmienečné odsúdenie v platnosti, hoci odsúdený svojím konaním dal dôvod na nariadenie trestu. Vzhľadom na to, že počas plynutia súd postupoval v zmysle tohto ustanovenia, už z toho bolo zrejmé, že súd nepovažuje spáchané priestupky za také vážne, aby nariadil výkon nepodmienečného trestu. Následne sa toto potvrdilo aj v konaní o osvedčení, kde súd napriek spáchaným priestupkom rozhodol o tom, že sa Váš kamarát osvedčil. Podať odvolanie je právom prokurátorky. Prokurátorka mala zrejme za to, že sa Váš kamarát v skúšobnej dobe neosvedčil a chcela by, aby bol u neho nariadený výkon nepodmienečného trestu odňatia slobody. To, či ho odsúdia alebo nie, nie je možné predpovedať. Takéto prípady závisia na konkrétnych okolnostiach a tiež na osobe odsúdeného a tiež sudcov. Nie je možné ani odhadnúť, či bude Váš kamarát odsúdený alebo osvedčený. Odporúčam mu v tomto smere prejaviť pred krajským súdom (ak nariadia verejné zasadnutie) čo najväčšiu ľútosť týkajúcu sa spáchania predmetných priestupkov.