Môže od nás sused žiadať postavenie oporného múru?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môže od nás sused žiadať postavenie oporného múru?

Dobrý deň, sme mladá rodina a v roku 2008 sme od pôvodného majiteľa kúpili pozemok s hrubou stavbou. Kupovali sme tento pozemok už s vykonanými terénnymi úpravami (podľa terajších informácií neohlásenými), pretože predošlý majiteľ si pozemok zrovnal. Tým sa vytvoril zvažujúci sa zráz, ktorý zasahuje do susedovej parcely. V roku 2009 kúpil náš terajší sused vedľajšiu ornú pôdu. Už v tom čase zasahovali terénne úpravy do jeho pozemku tak, že cca 80 cm od hranice s naším pozemkom je šikmá plocha, a potom rovná plocha. V kúpnej zmluve nám neboli uložené žiadne záväzky voči susediacemu pozemku. Momentálne sused požaduje, aby sme pozemok uviedli do pôvodného stavu. Nie je však jasné, čo pôvodný stav znamená, keďže sme kúpili pozemok v stave, v akom je teraz, a rovnako to platí aj pre suseda. Sused "v záujme dobrých susedských vzťahov" očakáva, že na vlastné náklady postavíme oporný múr, aby si on mohol doplniť zeminu, využívať momentálne šikmú plochu a osadiť na ten múr bráničku a plot. Táto investícia je však pre nás príliš vysoká. Moje otázky sú teda nasledovné: 1. Má sused právo žiadať od nás postavenie oporného múra? 2. Čo presne znamená "uvedenie do pôvodného stavu pozemku"? Je to totožné s momentálnym stavom, teda stavom, v akom sme pozemok nadobudli pri kúpe? Alebo je tým myslené navozenie zeminy tak, aby sused mal na celom svojom pozemku rovinu a u nás zostala šikmá plocha? Za odpoveď Vám budem nesmierne vďačná.

Odpoveď: Môže od nás sused žiadať postavenie oporného múru?

Dobrý deň, susedské vzťahy upravuje ustanovenie § 127 Občianskeho zákonníka. V zmysle tohto ustanovenia platí, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku. Ak ste teda terénnymi úpravami žiadnym spôsobom neohrozili pozemok suseda, ak ste napr. do jeho pozemku nezasiahli alebo nenarušili jeho stabilitu, prípadne nehrozí zosuv, nemáte povinnosť postaviť oporný múr. Ak teda nijako neohrozujete pozemok resp. stavbu na ňom, patriacu susedovi, nemá sused právo domáhať sa, aby ste vlastný pozemok uviedli do pôvodného stavu.