Môžem už dať vyhlásiť ex manžela za nezvestného?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Žilina

Otázka: Môžem už dať vyhlásiť ex manžela za nezvestného?

Dobrý deň, pán právnik, chcem sa opýtať, či už môžem dať vyhlásiť svojho bývalého manžela za nezvestného. Sme rozvedení už dešať rokov a mám v osobnej starostlivosti dvanásťročnú dcéru. Niekoľko rokov, konkrétne osem, ho stíham za neplatenie výživného. Jeho aktuálna adresa je neznáma už štyri roky. Po dvoch rokoch "papierového manželstva" po rozvode odišiel. Päť a pol roka po rozvode sa sám prihlásil na polícii, kde po pojednávaní dostal podmienečný trest za neplatenie výživného na 18 mesiacov. Odvtedy o ňom nikto nič nevie, čo je už štyri roky. Výživné mi prišlo zastaviť pre prekročenie výšky príjmu za posledných šesť mesiacov nad 2,2-násobok životného minima, keďže mi na práci vyplatili trinásty plat. Teda pol roka výživné na dcéru nedostanem. Zaoberám sa touto myšlienkou pre dobro dcéry do budúcna, aby nemala problémy s ním, ak sa náhodou niekedy opäť objaví, alebo súdom. Aká je nutná doba nezvestnosti osoby predtým, ako môžem začať konanie o vyhlásenie jeho nezvestnosti a následne smrti? Ďakujem.

Odpoveď: Môžem už dať vyhlásiť ex manžela za nezvestného?

Dobrý deň, konanie o vyhlásenie za mŕtveho je do 30.06.2016 upravené v § 195 až § 200 Občianskeho súdneho poriadku a od 01.07.2016 v ustanoveniach § 220 až § 228 Civilného mimosporového poriadku, pričom v úprave tohto konania nedochádza k zásadným zmenám, ktoré by mali vplyv na Váš prípad. Návrh na začatie konania môže podať každý, kto má na veci právny záujem - takými osobami sú napr. pozostalí manžel, deti, súrodenci, ale aj vy ako bývalá manželka a matka Vášho spoločného dieťaťa. Návrh sa podáva na všeobecný súd toho, kto má byť vyhlásený za nezvestného. Takýmto súdom je okresný súd, v ktorého obvode má nezvestný adresu trvalého pobytu. Ak adresu trvalého pobytu nemá, je ním okresný súd, v obvode ktorého mal nezvestný poslednú adresu trvalého pobytu a ak ani takého okresného súdu niet, je to súd, v ktorého obvode má nezvestný majetok. Právne predpisy neustanovujú dĺžku doby, ktorej uplynutím sa osoba považuje za nezvestnú. Z rozhodnutí Najvyššieho súdu Slovenskej republiky ale vyplýva, že o nezvestnosť osoby ide vtedy, ak je jej neprítomnosť a nedostatok správ o nej sprevádzaná takými okolnosťami, ktoré sú spôsobilé vyvolať presvedčenie o tom, že táto osoba už nežije alebo že je veľmi pravdepodobné, že nežije. Či možno považovať osobu za nezvestnú tak v každom prípade určí súd so zreteľom na uvedené kritéria, a to po podaní návrhu na vyhlásenie osoby za mŕtvu. Ak súd dospeje k záveru, že ide o nezvestnú osobu a je pravdepodobné, že nežije, vydá verejnú vyhlášku, ktorou vyzve nezvestného, aby sa prihlásil do jedného roka a súčasne v nej vyzve každého, kto má o nezvestnej osobe akékoľvek správy, aby ich podal súdu alebo procesnému opatrovníkovi nezvestnej osoby, a to taktiež v jednoročnej lehote od zverejnenia verejnej vyhlášky. Verejná vyhláška bude uverejnená na úradnej tabuli súdu ako aj na príslušnej internetovej stránke súdu. Súd môže vykonávať aj iné potrebné úkony na zistenie, či je fyzická osoba nažive. Následne, ak aj po uplynutí jednoročnej lehoty od zverejnenia verejnej vyhlášky a so zreteľom na všetky okolnosti prípadu bude pravdepodobné, že fyzická osoba nežije, súd ju vyhlási za mŕtvu. V rozsudku uvedie aj deň predpokladanej smrti, prípadne deň, ktorý fyzická osoba pravdepodobne neprežila. Právoplatný výrok takéhoto rozsudku má rovnaké právne následky ako smrť, to znamená, že po takejto osobe možno dediť, zanikajú práva a povinnosti viazané na túto osobu, zanikajú jej rodičovské práva a pod.