Neplatenie bezúčelového úveru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Neplatenie bezúčelového úveru

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Mám bezúčelový úver od Slovenskej sporiteľne, ktorý som si zobral ešte keď som bol slobodný. Teraz mám rodinu. Priateľka je na rodičovskej dovolenke a ja som živiteľ rodiny. S financiami mi to nesedí a neschopím platiť tak, ako by som mal. Platím však pravidelne určitú čiastku. Sporiteľňa mi neustále posielá listy, že to nestačí a že ma dajú na súdne konanie. Majú na to právo? Platím a mám snahu splácať, hoci menšiu sumu ako je v zmluve. Ďakujem.

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Dobrý deň,

neplatenie bezúčelového úveru je spojené so sankciami. V zmysle zmluvy o bezúčelovom úvere ste sa dohodli s veriteľom, že budete úver platiť riadne a včas. Platenie bezúčelového úveru riadne znamená, že budete platiť celú splátku úveru.

Pokiaľ teda neplatíte celú sumu, veriteľ (Slovenská sporiteľňa) sa môže obrátiť na súd a žiadať zaplatiť dokonca aj celý úver naraz, ak ste sa dohodli, že v prípade omeškania majú právo požadovať celý úver vyplatiť ihneď.