Môžem odstúpiť od zmluvy o pôžičke?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Môžem odstúpiť od zmluvy o pôžičke?

Dobrý deň. Chcem odstúpiť od zmluvy o pôžičke, ktorú som uzatvoril s kamarátom. Požičal som mu peniaze výslovne na konkrétny nákup zariadenia (drobnochova), ktoré mal slúžiť aj ako ručenia. Peniaze však použil iba čiastočne na tento účel, konkrétne približne 35%, a zvyšok sumy využil na iné účely. Súčasťou našej dohody bolo tiež, že mi bude pomáhať so zariadením a následným predajom drobnochova, čo sa však nedeje. Existuje malá pravdepodobnosť, že mi peniaze vráti do dohodnutého termínu, keďže má u mňa dlh. Je možné z týchto dôvodov odstúpiť od zmluvy? Zmluva o pôžičke uzavretá podľa § 657 OZ bola podpísaná iba medzi nami. Ďakujem.

Odpoveď: Môžem odstúpiť od zmluvy o pôžičke?

Dobrý deň, podľa § 48 ods. 1 Občianskeho zákonníka (OZ), od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté. Ak dlžník použil požičané peniaze na iný účel ako ten, ktorý uviedol v zmluve a pre tento prípad ste si nedohodli právo odstúpenia od zmluvy, nemôžete tak urobiť. Uviedli ste však, že sa Vám dlžník zaviazal poskytovať pomoc so "zariadením a predajom drobnochovu", čo nerobí.  Podľa § 494 OZ, z platného záväzku je dlžník povinný niečo dať, konať, niečoho sa zdržať alebo niečo trpieť a veriteľ je oprávnený to od neho požadovať. Podľa § 517 OZ, dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť. Vyzvite preto dlžníka na splnenie povinnosti (poskytnutie pomoci), na ktorú sa zaviazal pod hrozbou odstúpenia od zmluvy a poskytnite mu na jej splnenie primeranú lehotu. Ak výzvu dlžník neakceptuje, budete mať právo od zmluvy odstúpiť.