Môžem nahliadať do spisu exekútora?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Môžem nahliadať do spisu exekútora?

Dobrý deň, chcem nahliadnuť do exekučného spisu. Aká je aktuálna cena za nahliadnutie? Predtým to bolo 1 euro za každú začatú hodinu plus 0,66 eura za každú stranu. Môžem si fotiť spis do mobilu? Je táto cena rovnaká, alebo nižšia, ako keď to robí exekútor?

Odpoveď: Môžem nahliadať do spisu exekútora?

Dobrý deň, podľa § 205 Exekučného poriadku, oprávnené orgány a osoby (napr. povinný v exekučnom konaní) môžu nazerať do spisov, ktoré nie sú uložené v exekútorskom archíve, a robiť si z nich výpisy výlučne v kancelárii exekútora pod jeho dohľadom alebo pod dohľadom ním povereného zamestnanca. Zákon nezakazuje vyhotovovať kópie spisu vlastným záznamovým zariadením. Podľa § 21 vyhlášky č. 288/1995 Z.z. patrí exekútorovi odmena za nahliadnutie do spisov oprávnenými osobami za každú aj začatú hodinu vo výške 1 euro a za vydanie odpisu alebo potvrdenia zo spisov za každú aj začatú stranu vydaného textu 0,66 euro.