Môžem dostať podmienku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Môžem dostať podmienku?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, som obvinený z trestného činu hrubého nátlaku podľa paragrafu 190 odstavec 1. Nikdy som nebol trestaný, zatiaľ čo môj spolupáchateľ bol trestaný deväťkrát. Má rovnaký paragraf ako ja, avšak odstavec 3 d. Chcel by som vedieť, či by bolo v mojom prípade možné dosiahnuť podmienečný trest, keďže mojej mame diagnostikovali vážnu chorobu. Zohľadnil by to súd?

Odpoveď: Môžem dostať podmienku?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 190 ods. 1 Trestného zákona Vám hrozí za spáchanie tohto trestného činu trest odňatia slobody na štyri roky až desať rokov. Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody je možné uložiť len ak sa ukladá TOS do dvoch rokov. Podmienečný doklad výkonu TOS s probačným dohľadom je možné uložiť vtedy, ak sa ukladá TOS do troch rokov. Vzhľadom na to, že vo Vašej veci je dolná hranica štyri roky, je veľmi málo pravdepodobné, že by Vám mohol byť uložený podmienečný TOS. Súd pri ukladaní trestov neprihliada na zdravotný stav príbuzných obžalovaného. Pre využitie všetkých možností na skrátenie trestu, prípadne na uloženie alternatívneho trestu Vám odporúčam nájsť si obhajcu, ktorý bude efektívne využívať všetky zákonné možnosti vo Váš prospech. V takýchto situáciách, najmä ak Vám hrozí vysoký TOS nie je dobré, ak nie ste zastúpený obhajcom.