Spoločný nájom bytu manželmi

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Spoločný nájom bytu manželmi

Dobrý deň, som vlastníkom bytu, ktorý prenajímam jednému mladému manželskému páru. Po určitej dobe však prestali platiť nájomné a neskôr sa prý jeden z nich odsťahoval. Pri výzvách na uhradenie dlžnej sumy odkázali obaja na toho druhého. Preto by som sa chcel opýtať, od koho by som sa mal dožadovať nájomného, ako vysoko by tieto náklady mali byť a kto bol povinný platiť úhradu za užívanie bytu v čase, keď už jeden z nich opustil spoločnú domácnosť. Je vhodné žalovať oboch alebo by som mal žalovať len toho, kto zostal v byte?

Odpoveď: Spoločný nájom bytu manželmi

Dobrý deň,

v prípade, ak vznikol spoločný nájom bytu manželmi v zmysle Občianskeho zákonníka, aj napriek tomu, že je zmluva uzatvorená len s jedným z manželov, potom máte právo požadovať úhradu nájomného od oboch manželov alebo ktoréhokoľvek z nich. Nie je pritom rozhodujúce, ktorý z užíva (resp. opustil) spoločnú domácnosť. Žalobu odporúčam smerovať voči obom manželom. Nizšie nájdete súdne rozhodnutie v podobnom prípade.

R 4/1983

V prípadoch, keď byt obývajú manželia na základe ich spoločného práva užívania bytu (teraz spoločného nájmu bytu), sú pasívne legitimovaní obidvaja manželia. Obidvom vzniká spoločná povinnosť uhrádzať úhradu za poskytnuté služby spojené s užívaním bytu, ako to vyplýva z ustanovení § 145 a § 173 ods. 2 OZ (teraz § 701 ods. 2 OZ). Bytová organizácia (vlastník domu) môže požadovať úhradu tak od obidvoch, ako aj od ktoréhokoľvek z nich (pozri aj § 74 ods. 1 OZ; teraz § 511 ods. 1). Ak žalovaný je len jeden z manželov, druhý nemôže konať pred súdom vo svojom mene, ako účastník konania; v tomto prípade môže vystupovať len ako zástupca manžela na základe plnomocenstva.

V prípade ak k bytu vzniklo právo spoločného užívania bytu manželmi (teraz spoločného nájmu bytu manželmi) a jeden z manželov trvale opusti spoločnú domácnosť (§ 181 OZ; teraz § 708), potom od tohoto dňa je povinný platiť úhradu za užívanie bytu druhý manžel, ktorý sa tak stal jediným užívateľom bytu. Nie je rozhodujúce, či o tom bytová organizácia vie (porov. rozhodnutie uverejnené pod č. 30/1974).