Máte
otázku?

Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či môže jeden zo spoluvlastníkov prenajať nehnuteľnosť, ak druhý spoluvlastník žije mimo Slovenska a už viac ako desať rokov s ním nie je žiaden kontakt. Aké by to malo následky, keby sa tento vlastník náhle objavil? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť, tak ako odpoveď uvádzame nasledovné:

O dispozícii s nehnuteľnosťou (t.j. aj danie nehnuteľnosti do prenájmu) rozhodujú spoluvlastníci spoločne podľa veľkosti podielov. Väčšínový spoluvlastník aj napriek tomu, že má väčšinu musí umožniť menšinovému spoluvlastníkovi minimálne sa vyjadriť, či s takýmto postupom (daním nehnuteľnosti do prenájmu) súhlasi. 

 

Najčastejšie sú prípady, ak sú iba dvaja spoluvlastníci a obaja majú rovnaké podiely, vtedy ak sa nedohodnú rozhoduje o tom, či sa dá nehnuteľnosť do prenájmu súd. 

 

Vo Vašom prípade, pokiaľ spoluvlastník s Vami nekomunikuje, žije dlhodobo v zahraničí môžete postupovať tak, že prenecháte nehntuteľnosť do prenájmu, pričom podiel z nájomného, ktorý by pripadol druhému spoluvlastníkovi (podľa veľkosti jeho spoluvlastníckeho podielu) si budete odkladať a keď Vás bude kontaktovať ohľadom uvedeného prenájmu, tak mu časť prenájmu vyplatíte. Ak by sa neozval a nájomné si nepýtal, nemusíte mu ho iniciatívne posielať, k tomu Vás žiadny zákon neviaže. Ak by ste mu však podiel z prenájmu na základe jeho žiadosti nechceli dať, tak v súdnom konaní (ak by Vás zažaloval) by so svojim nárokom uspel.

 

Pokiaľ ide o nájomnú zmluvu, ktorú budete uzatvárať, odporúčam Vám ju ošetriť si tak, aby nevznikli zbytočné problémy. Nezriedka sa stretávame s tým, že nájomná zmluva je nesprávne urobená, čo môže spôsobiť dokonca aj jej neplatnosť. Nájomnú zmluvu Vám môžeme zadarmo skontrolovať. 

Trápi vás "Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť? (Občianske právo)

Dobrý deň, som jedným zo spoluvlastníkov 4-izbového bytu. Prejavil som svoj nesúhlas s prenájomom tohto bytu. Ostatní spoluvlastníci súhlasia s prenájmom, avšak ja sa s týmto názorom neztotožňujem, pretože byt občas využívam. Keď som sa proti tomuto rozhodnutiu ohradil, vysmiali ma a tvrdili, že som jediný, ktorému to prekáža, a preto moje slovo nemá váhu. Mám možnosť sa v takomto prípade obrátiť na súd? Ďakujem.

Odpoveď: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

(odpoveď odoslaná: 04.12.2014)

Dobrý deň, 

vo všeobecnosti, ak sa väčšina na niečom dohodne, napr. ako sa bude s vecou nakladať tak jeden zo spoluvlastníkov nemá príliš veľkú šancu. Ale exitujú dve možnosti riešenia nesúhlasu s prenájmom bytu (spoločnej nehnuteľnosti). Prvou je podať návrh na súd, s tým, že aj keď ste v nevýhode, môžte namietať že ide o zásadnú zmenu hospodárnia s vecou (prenájom je možné považovať za zásadnú zmena s hospodárením) alebo druhou možnosťou je podať návh na zrušenie a vyporiadanie podielového psoluvlastníctva.

 

Bližšie je takáto situácia opísana v nasledujúcom rozhodnutí súdu:

 

R 120/1953

 

Spoluvlastník, ktorý nesúhlasí s hospodárením so spoločnou vecou, ako sa na tom uzniesla väčšina spoluvlastníkov, počítaná podľa veľkosti podielov, nemôže sa domáhať na súde rozhodnutia o hospodárení s touto vecou okrem prípadu, že ide o dôležitú zmenu veci, môže žiadať len buď vydanie úžitkov pripadajúcich na jeho podiel, alebo o zrušenie spoluvlastníctva, pokiaľ nie je viazaný zmluvnou povinnosťou zotrvať v spoluvlastníctve po určitý čas.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.