POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či môže jeden zo spoluvlastníkov prenajať nehnuteľnosť, ak druhý spoluvlastník žije mimo Slovenska a už viac ako desať rokov s ním nie je žiaden kontakt. Aké by to malo následky, keby sa tento vlastník náhle objavil? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť, tak ako odpoveď uvádzame nasledovné:

O dispozícii s nehnuteľnosťou (t.j. aj danie nehnuteľnosti do prenájmu) rozhodujú spoluvlastníci spoločne podľa veľkosti podielov. Väčšínový spoluvlastník aj napriek tomu, že má väčšinu musí umožniť menšinovému spoluvlastníkovi minimálne sa vyjadriť, či s takýmto postupom (daním nehnuteľnosti do prenájmu) súhlasi.

Najčastejšie sú prípady, ak sú iba dvaja spoluvlastníci a obaja majú rovnaké podiely, vtedy ak sa nedohodnú rozhoduje o tom, či sa dá nehnuteľnosť do prenájmu súd.

Vo Vašom prípade, pokiaľ spoluvlastník s Vami nekomunikuje, žije dlhodobo v zahraničí môžete postupovať tak, že prenecháte nehntuteľnosť do prenájmu, pričom podiel z nájomného, ktorý by pripadol druhému spoluvlastníkovi (podľa veľkosti jeho spoluvlastníckeho podielu) si budete odkladať a keď Vás bude kontaktovať ohľadom uvedeného prenájmu, tak mu časť prenájmu vyplatíte. Ak by sa neozval a nájomné si nepýtal, nemusíte mu ho iniciatívne posielať, k tomu Vás žiadny zákon neviaže. Ak by ste mu však podiel z prenájmu na základe jeho žiadosti nechceli dať, tak v súdnom konaní (ak by Vás zažaloval) by so svojim nárokom uspel.

Pokiaľ ide o nájomnú zmluvu, ktorú budete uzatvárať, odporúčam Vám ju ošetriť si tak, aby nevznikli zbytočné problémy. Nezriedka sa stretávame s tým, že nájomná zmluva je nesprávne urobená, čo môže spôsobiť dokonca aj jej neplatnosť. Nájomnú zmluvu Vám môžeme zadarmo skontrolovať.