Máte
otázku?

Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, či môže jeden zo spoluvlastníkov prenajať nehnuteľnosť, ak druhý spoluvlastník žije mimo Slovenska a už viac ako desať rokov s ním nie je žiaden kontakt. Aké by to malo následky, keby sa tento vlastník náhle objavil? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď na otázku, či môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť, tak ako odpoveď uvádzame nasledovné:

O dispozícii s nehnuteľnosťou (t.j. aj danie nehnuteľnosti do prenájmu) rozhodujú spoluvlastníci spoločne podľa veľkosti podielov. Väčšínový spoluvlastník aj napriek tomu, že má väčšinu musí umožniť menšinovému spoluvlastníkovi minimálne sa vyjadriť, či s takýmto postupom (daním nehnuteľnosti do prenájmu) súhlasi. 

 

Najčastejšie sú prípady, ak sú iba dvaja spoluvlastníci a obaja majú rovnaké podiely, vtedy ak sa nedohodnú rozhoduje o tom, či sa dá nehnuteľnosť do prenájmu súd. 

 

Vo Vašom prípade, pokiaľ spoluvlastník s Vami nekomunikuje, žije dlhodobo v zahraničí môžete postupovať tak, že prenecháte nehntuteľnosť do prenájmu, pričom podiel z nájomného, ktorý by pripadol druhému spoluvlastníkovi (podľa veľkosti jeho spoluvlastníckeho podielu) si budete odkladať a keď Vás bude kontaktovať ohľadom uvedeného prenájmu, tak mu časť prenájmu vyplatíte. Ak by sa neozval a nájomné si nepýtal, nemusíte mu ho iniciatívne posielať, k tomu Vás žiadny zákon neviaže. Ak by ste mu však podiel z prenájmu na základe jeho žiadosti nechceli dať, tak v súdnom konaní (ak by Vás zažaloval) by so svojim nárokom uspel.

 

Pokiaľ ide o nájomnú zmluvu, ktorú budete uzatvárať, odporúčam Vám ju ošetriť si tak, aby nevznikli zbytočné problémy. Nezriedka sa stretávame s tým, že nájomná zmluva je nesprávne urobená, čo môže spôsobiť dokonca aj jej neplatnosť. Nájomnú zmluvu Vám môžeme zadarmo skontrolovať. 

Trápi vás "Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať: som spoluvlastníkom bytu (bezpodielové vlastníctvo) a bývam v ňom, zatiaľ čo druhý spoluvlastník tam nebýva. Môže odo mňa žiadať nájomné (za druhú polovicu bytu)? Môže bez môjho súhlasu umiestniť do bytu nájomcu, ktorý bude využívať „druhú“ polovicu bytu? Ďakujem, s pozdravom.

Odpoveď: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

(odpoveď odoslaná: 25.02.2025)

Dobrý deň,

v prípade bezpodielového spoluvlastníctva, ako manželia, vlastníte nehnuteľnosť spoločne a obaja vlastníci majú rovnaké práva k užívaniu nehnuteľnosti. Na vašej otázku, či druhý vlastník môže od vás žiadať nájomné, odpoviem, že bez vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva také požiadavky nemajú zákonný základ.

Čo sa týka umiestnenia nájomcu druhým vlastníkom bez vášho súhlasu, na to je potrebná dohoda medzi spoluvlastníkmi. Prenájom je považovaný za dôležitú zmenu vo vzťahu k spoločnej veci, a teda na takýto krok je potrebný súhlas oboch držiteľov práv.

Ak nemôžete dospieť k dohode, riešením môže byť súdne konanie vyporiadanie spoluvlastníctva, kde by súd rozhodol, komu nehnuteľnosť pripadne a kto koho vyplatí. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť? (Občianske právo)

Dobrý deň, som jedným zo spoluvlastníkov 4-izbového bytu. Prejavil som svoj nesúhlas s prenájomom tohto bytu. Ostatní spoluvlastníci súhlasia s prenájmom, avšak ja sa s týmto názorom neztotožňujem, pretože byt občas využívam. Keď som sa proti tomuto rozhodnutiu ohradil, vysmiali ma a tvrdili, že som jediný, ktorému to prekáža, a preto moje slovo nemá váhu. Mám možnosť sa v takomto prípade obrátiť na súd? Ďakujem.

Odpoveď: Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?

(odpoveď odoslaná: 04.12.2014)

Dobrý deň, 

vo všeobecnosti, ak sa väčšina na niečom dohodne, napr. ako sa bude s vecou nakladať tak jeden zo spoluvlastníkov nemá príliš veľkú šancu. Ale exitujú dve možnosti riešenia nesúhlasu s prenájmom bytu (spoločnej nehnuteľnosti). Prvou je podať návrh na súd, s tým, že aj keď ste v nevýhode, môžte namietať že ide o zásadnú zmenu hospodárnia s vecou (prenájom je možné považovať za zásadnú zmena s hospodárením) alebo druhou možnosťou je podať návh na zrušenie a vyporiadanie podielového psoluvlastníctva.

 

Bližšie je takáto situácia opísana v nasledujúcom rozhodnutí súdu:

 

R 120/1953

 

Spoluvlastník, ktorý nesúhlasí s hospodárením so spoločnou vecou, ako sa na tom uzniesla väčšina spoluvlastníkov, počítaná podľa veľkosti podielov, nemôže sa domáhať na súde rozhodnutia o hospodárení s touto vecou okrem prípadu, že ide o dôležitú zmenu veci, môže žiadať len buď vydanie úžitkov pripadajúcich na jeho podiel, alebo o zrušenie spoluvlastníctva, pokiaľ nie je viazaný zmluvnou povinnosťou zotrvať v spoluvlastníctve po určitý čas.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môže spoluvlastník prenajať nehnuteľnosť?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.