Môže exekútor vstúpiť do bytu mojich rodičov, ak v ňom nemám trvalý pobyt?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Košice

Otázka: Môže exekútor vstúpiť do bytu mojich rodičov, ak v ňom nemám trvalý pobyt?

Môže exekútor vstúpiť do bytu mojich rodičov, ak v ich byte žijem, ale nemám v ňom trvalý pobyt?

Odpoveď: Môže exekútor vstúpiť do bytu mojich rodičov, ak v ňom nemám trvalý pobyt?

Dobrý deň,

podľa § 120 ods. 1 Exekučného poriadku Exekútor urobí opatrenia, aby sa v byte povinného, prípadne na inom mieste, kde má povinný svoje veci umiestnené, spísali veci, ktoré by sa mohli predať, a to v takom rozsahu, aby výťažok predaja spísaných vecí postačil na uspokojenie pohľadávky a jej príslušenstva spolu s trovami exekúcie. Spíšu sa predovšetkým veci, bez ktorých sa povinný bude môcť najskôr zaobísť a ktoré sa najľahšie predajú; veci, ktoré sa rýchle kazia, sa spíšu, len ak nie je tu dostatok iných vecí a ak možno zabezpečiť ich rýchly predaj. Povinný umožní exekútorovi prístup na všetky miesta, kde má svoje hnuteľné veci umiestnené. Exekútor k vykonávaniu súpisu priberie vhodnú osobu, podľa možnosti zástupcu obce.

Exekútor teda môže spísať Vaše hnuteľné veci aj v nehnuteľnosti, ktorá nie je vo Vašom vlastníctve, resp. v ktorej nemáte trvalý pobyt.