'

Môže bez môjho súhlasu predať byt, ktorý patrí aj mne?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košický
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 2. 8. 2016

Otázka: Môže bez môjho súhlasu predať byt, ktorý patrí aj mne?

Dobry den, potrebujem poradit s manzelom nebyvame v spolocnom byte uz vysse 10m. Ja so synom byvam v starom byte, manzel v novom byte. Manzel sa mi vkuse vyhraza ze nas spolocny stary byt da do prenajmu alebo ho preda (majitelkou som aj ja) a pritom tam stale byvam spolu s 3r synom. Moze to spravit bez môjho suhlasu? ak by to aj spravil ake dosledky to moze mat resp. co mozem spravit v takej situaci. volat policiu? Akurát pripravujem navrh na rozvod. Dakujem krasne za radu

Odpoveď: Môže bez môjho súhlasu predať byt, ktorý patrí aj mne?

Dobrý deň,

pokiaľ byt patrí do Vášho spoločného majetku (BSM), podľa § 145 ods. 1 Občianskeho zákonníka platí, že bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

Predaj bytu bez Vášho súhlasu určite nie je bežnou vecou, a preto je potrebný Váš súhlas. Rovnako tomu bude aj pri prenájme nehnuteľnosti, nakoľko tiež nepôjde o bežnú vec.  

Ak by manžel predsa len učinil kroky vedúce k prenájmu, či predaju nehnuteľnosti (napr. uzavrel nájomnú zmluvu bez Vášho súhlasu), môžete na súde podať žalobu na určenie relatívnej neplatnosti právneho úkonu. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Môže bez môjho súhlasu predať byt, ktorý patrí aj mne? (Spoluvlastníctvo)

dobry den, este sa chcem opytat ak ten spolocny byt bol nadobudnuty pred manzelstvom na manzela ale potom darovacou zmluvou presla na mna polka kedze od zaciatku platim hypo plus najom a v katastri som uz zapisana normalne ako majitelka a aj na liste vlastnistva. patri mi stale 1/2 bytu ze?? vie to neako napadnut?? lebo uz aj s takym prisiel. dakujem krasne

Odpoveď: Môže bez môjho súhlasu predať byt, ktorý patrí aj mne?

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 04.09.2016)

Dobrý deň,

ak na Vás polovicu bytu previedol platnou darovacou zmluvou a Vaše vlastnícke právo bolo riadne zapísané aj v katastri, potom ste nadobudli vlastnícke právo (spoluvlastnícky podiel) v zmysle Občianskeho zákonníka. Napadnúť to môže jedine tak, že by sa domáhal vrátenia daru. Podľa § 630 OZ Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk