Odpoveď: Miestna príslušnosť súdu a merito veci
Dobrý deň,
K miestnej príslušnosti súdu pri rozhodovaní o výživnom plnoletých osôb
Dňom 01.07.2016 nadobudli účinnosť nové procesné kódexy Civilný sporový poriadok a Civilný mimosporový poriadok. V CMP je v súčasnosti odlišne upravená miestna príslušnosť než tomu bolo počas účinnosti Občiansko-súdneho poriadku.
Pre posúdenie toho, prečo rozhoduje o výživnom iný súd než ten, ktorý mu určil vyživovaciu povinnosť, je dôležité posúdiť i to, či ste boli v čase určenia výživného plnoletý alebo maloletý. Predpokladám však, že ste v čase pôvodného rozhodnutia súdu boli ešte maloletý, v takom prípade o určení výživného mal rozhodovať súd, kde ste mali bydlisko v čase začatia konania.
Súčasná právna úprava miestnej príslušnosti súdu vo veciach výživného plnoletých osôb sa nachádza v ustanovení § 154 CMP.
Podľa ustanovenia § 154 CMP
Na konanie vo veciach výživného plnoletých osôb a iných obdobných nárokov je miestne príslušný všeobecný súd navrhovateľa.
Podľa tohto ustanovenia je miestne príslušným okresný súd určený podľa všeobecného súdu navrhovateľa. Charakteristiku všeobecného súdu fyzickej osoby upravuje ustanovenie § 14 CSP. Všeobecným súdom fyzickej osoby je podľa tohto ustanovenia súd v obvode ktorého má táto fyzická osoba trvalý pobyt.
Tzn. že podľa týchto ustanovení by mal byť miestne príslušným súdom na zrušenie jeho vyživovacej povinnosti okresný súd, v obvode ktorého má Váš otec trvalý pobyt (nie bydlisko, ale trvalý pobyt uvedený v jeho OP).
Istú pochybnosť pri určovaní miestnej príslušnosti v týchto konaniach môže vzbudiť ustanovenie § 156 CMP.
Podľa ustanovenia § 156 CMP
Účastníkmi konania vo veciach výživného plnoletých osôb sú navrhovateľ a osoba, ktorá je podľa návrhu povinná platiť výživné.
Ak by sme miestnu príslušnosť podľa ustanovenia § 151 CMP určovali v spojení s ustanovením § 156 CMP môže vzniknúť pochybnosť o tom, kto môže byť navrhovateľom a podľa čoho sa má určiť miestna príslušnosť súdu.
Podľa ustanovenia § 156 CMP sú totiž účastníkmi takéhoto konania navrhovateľ a osoba, ktorá je podľa návrhu povinná platiť výživné (Váš otec). V spojení s ustanovením § 151 CMP by sme však dospeli k tomu, že by vo veci zrušenia výživného nebolo možné určiť miestnu príslušnosť súdu. Nedôslednosťou zákonodarcu vzniká teda výkladový problém pri uplatnení týchto ustanovení vo vzájomnej súvislosti.
Podľa vyjadrenia odborníkov a tvorcov CMP však tento výkladový problém vznikať nemá, nakoľko nadpis ustanovení § 154 až 157 CMP hovorí o veciach výživného plnoletých osôb. Tzn. že zákon predpokladá aj konania o zrušenie výživného na plnoleté osoby, pričom pri určovaní miestnej príslušnosti sa má vychádzať z trvalého pobytu navrhovateľa (bez ohľadu na to, či ide o určenie alebo zrušenie výživného).
V prípade, že máte pochybnosti o tom, či vo Vašej právnej veci koná miestne príslušný súd, môžete podľa ustanovenia § 41 CSP uplatniť námietku miestnej príslušnosti. Túto námietku však musíte vzniesť už pri prvom procesnom úkone, tzn. ak je Vaším prvým kontaktom so súdom výzva na vyjadrenie sa k návrhu Vášho otca, námietku miestnej nepríslušnosti musíte vzniesť v tomto vyjadrení.
Podľa ustanovenia § 41 CSP
Súd skúma miestnu príslušnosť iba na námietku žalovaného uplatnenú najneskôr pri prvom procesnom úkone, ktorý mu patrí; výlučnú miestnu príslušnosť skúma aj bez námietky na začiatku konania.
Súd bude o Vašej námietke konať a bude zisťovať, či bol návrh podaný na miestne príslušný súd podľa ustanovení § 154 CMP v spojení s ustanoveniami o všeobecnom súde účastníkov konania (strán sporu) v CSP.
Podľa ustanovenia § 42 CSP
Ak je námietka miestnej nepríslušnosti nedôvodná alebo ak nie je uplatnená včas, súd na ňu neprihliadne a spor prejedná a rozhodne. Neprihliadnutie na námietku súd odôvodní v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí.
Podľa ustanovenia § 43 ods. 1 CSP
Ak súd postupom podľa § 40 a 41 zistí, že nie je príslušný, bezodkladne postúpi spor príslušnému súdu bez rozhodnutia a upovedomí o tom žalobcu. Žalovaného upovedomí len vtedy, ak mu už bola žaloba doručená.
Podľa zistenia súdu následne buď postúpi vec miestne príslušnému súdu alebo na Vašu námietku neprihliadne a bude vo veci ďalej konať.
Zaslanie vyjadrenia súdu
Vyjadrenie k návrhu na zrušenie výživného na plnoletú osobu spolu s námietkou miestnej nepríslušnosti (ak ju rozhodnete vzniesť) je potrebné zaslať súdu, ktorý vedie konanie. Tzn. vo Vašom prípade Okresnému súdu Bratislava 1, hoci máte za to, že by miestne príslušným súdom mal byť Okresný súd Bratislava 3.
Ak súd posúdi Vašu námietku ako dôvodnú postúpi vec na ďalšie konanie Okresnému súdu Bratislava 3 a všetky ďalšie procesné úkony v tejto veci budú vykonané týmto súdom a na tomto súde.
Zhrnutie
Miestna príslušnosť okresného súdu vo veciach výživného plnoletých osôb (pri určení výživného i pri zrušení výživného) sa určuje podľa ustanovenia § 154 CMP v spojení s ustanovením § 14 CSP. Ak chcete vzniesť námietku miestnej nepríslušnosti, musíte tak spraviť vo Vašom prvom úkone voči súdu (t.j. vo vyjadrení k návrhu na zrušenie výživného). Ďalší postup súdu bude nasledovať podľa ustanovení §§ 42 a 43 CSP.