Mám povinnosť nahradiť trovy trestného konania po 24 rokoch?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Mám povinnosť nahradiť trovy trestného konania po 24 rokoch?

Dobrý deň. Mám 40 rokov. Keď som mal 17, s kamarátom sme ukradli motorku. Situácia bola zapríčinená nerozvážnosťou a zábavou. Dostal som trest 6 mesiacov s odkladom na 2 roky. Incident sa stal v roku 1992. Dnes, 14.10.2016, mi prišla žiadosť o zaslanie informácií o mojich majetkových pomeroch, pretože mám uhradiť náklady na obhajobu a súdne náklady. Mohli by ste mi poradiť, či je takýto postup normálny a ako by som mal postupovať? Zdá sa mi absurdné, že po 24 rokoch majú byť uhradené súdne náklady. Ďakujem vám za radu. Pekný deň.

Odpoveď: Mám povinnosť nahradiť trovy trestného konania po 24 rokoch?

Dobrý deň, pohľadávka, ktorá je voči Vám uplatňovaná je premlčaná. Odporúčam Vám preto vzniesť námietku premlčania. Súdnu pohľadávku vymáha justičná pokladnica, ktorej funkciu vykonáva Krajský súd v Bratislave. Podľa § 4 ods. 4 zákona č. 65/2001 Z.z. o správe a vymáhaní súdnych pohľadávok, justičná pokladnica môže trvale upustiť od vymáhania súdnej pohľadávky od povinného, ak súdnu pohľadávku nie je možné vymôcť. Za pohľadávku, ktorú nie je možné vymôcť podľa tohto zákona, sa považuje pohľadávka, pri ktorej je súdna pohľadávka premlčaná a povinný vzniesol námietku premlčania.