Mám nárok na náhradu za chorobu z povolania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: Mám nárok na náhradu za chorobu z povolania?

Dobrý deň, Prosím Vás, potreboval by som pomoc, avšak v momentálnej situácii si nemôžem dovoliť zaplatiť akéhokoľvek právnika ako môj bývalý zamestnávateľ. Neviem, či mi priamo Vy viete pomôcť alebo odporučiť na koho sa obrátiť. Ide o to, že som mal vo firme pracovný úraz, je tomu už dva roky, úraz bol zapísaný v knihe úrazov, nebol som pn ani nijako ošetrený v nemocnici, nakoľko to nebolo nič vážne, len to svrbelo, pálilo, avšak po pár dňoch na nohe, ktorá bola zasiahnutá chemikáliami, keďže ochranný odev presiakol, začali chlpy na postihnutom mieste meniť farbu, ostali biele. Oholil som ich, narástli opäť biele, ako sa oteplilo, zbadal som na slnku, že i koža je biela, zašiel som k doktorovi, kde sa zistilo, že ide o leukodermu/vitiligo ako následok poleptania. Spätne som kontaktoval zamestnávateľa, keďže už som u neho v tomto čase nepracoval, požiadal ho o nahlásenie úrazu do sociálnej poisťovne, kde si ma následne zavolali do firmy a všetko sa šetrilo, uzavrelo sa to ako úraz a 100% zavinenie firmy. Sociálna poisťovňa mi dala cez 80 EUR, že až po roku, keď bude isté, či to je trvalé alebo aké, to bude mať následky sa to prehodnotí a odškodní. Po vyše roku som sa samozrejme ničoho nedočkal, doktor to nemá ako ohodnotiť, keďže podľa zákona takýto typ úrazu nie je spomenutý, preto som sa obrátil na firmu ohľadom vyrovnania, keďže ja za túto situáciu nemôžem. Totálne žiadna spolupráca od zamestnávateľa, len výsmech, obrana právnikom, žiadal som ich takisto o kontakt na majiteľa firmy, keďže oni nie si ochotní ani len komunikovať už. Posledné mesiace ma úplne ignorujú a nie sú mi ochotní poskytnúť ani len odpovede na otázky. No určite to nemôžem nechať tak, je to niečo hrozné na psychiku, celý život sa toho nezbavím a vitiligo dokonca môže byt dedičné pre moje deti. V mojej rodine však nikdy nikto vitiligo nemal, mám aj svedkov z práce, že som to nemal predtým. Firma to je taká, že tam ľudské zdravie a život nehrá rolu. Majiteľovi sa zatajujú informácie, preto by som rad dal celú vec na súd a žiadal patrične odškodnenie, vytrpel som si kvôli ním dosť. Takisto aj psychicky, kvôli nátlaku vedúceho som aj prácu dobrovoľne opustil. Prosím pomôžte mi. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Gunda Martin.

Odpoveď: Mám nárok na náhradu za chorobu z povolania?

Dobrý deň. Vo Vašom prípade je nevyhnutné obrátiť sa na advokáta, ktorý Vám pomôže v celej záležitosti. Je množstvo spôsobov ako to riešiť či už mimosúdnym, alebo súdnym konaním s Vašim zamestnávateľom. Vo Vašom prípade pravdepodobne pôjde o chorobu z povolania, najprv bude pootrebné zistiť, či ide o takúto chorobu a ustáliť kde ste túto chorou dostali a kto a v akej miere za ňu zodpovedá. Ak sa zistí, že ide o chorobu z povolania a dostali ste ju u zamestnávateľa u ktorého ste naposledy pracovali, potom máte nárok aj na náhradu škody od tohto zamestnávateľa. Máte zároveň nárok na náhradu za bolesť, ako aj za sťaženie spoločenského uplatnenia. Vyhľadajte advokáta a on po posúdení všetkých listín a celého stavu odporučí ďalší postup. Ak nemáte finannčé prostriedky na advokáta máte právo sa obrátiť na Centrum právnej pomoci, ktoré Vám po posúdení Vašej finančnej situácie určí advokáta a tento Vás bude zastupovať bezplatne.