Mám 16 rokov, som tehotná a priateľ je v podmienke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Mám 16 rokov, som tehotná a priateľ je v podmienke

Dobrý deň. Mám 16 rokov a v decembri budem mať 17. Som tehotná. Môj priateľ ma chce vziať za ženu, ale je ešte do marca 2017 v podmienke. Chcela by som sa informovať o tom, čo sa stane, keby nás niekto udal, že som otehotnela a môj priateľ je ešte v podmienke. Mohli by ho uväzniť? Jeho podmienka za zneužitie maloletých osôb (sexuálny styk so mnou, ked som mala 14 rokov) platí od mája 2014. Ďakujem.

Odpoveď: Mám 16 rokov, som tehotná a priateľ je v podmienke

Dobrý deň

predpokladám, že Váš priateľ bol odsúdený za sexuálne zneužívanie podľa § 201 ods. 1 zák. č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon:

1) Kto vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom sexuálne zneužije, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov.”

Tohtotrestného činu sa niekto dopustí pokiaľ vykoná súlož s osobou mladšou ako 15 rokov. Osobou mladšou ako 15 rokov je osoba do dňa predchádzajúceho jej pätnástym narodeninám. Pokiaľ ste už boli staršia, priateľ sa nedopúštal tohto trestného činu.

Pokiaľ však chcete uzavrieť manželstvo, je potrebné mať povolenie súdu. Podľa § 11 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine: “1) Manželstvo nemôže uzavrieť maloletý. Súd môže v súlade s účelom manželstva výnimočne povoliť uzavretie manželstva maloletému staršiemu ako 16 rokov. Bez povolenia súdu je manželstvo neplatné. V takom prípade súd aj bez návrhu rozhodne, že manželstvo je neplatné."