Ma význam podať trestné oznámenie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ma význam podať trestné oznámenie?

Som držiteľom preukazu ZŤP a som onkologický pacient. Pred rokom som požičala peniaze svojej kamarátke, ktorá sa ocitla v zlých finančných podmienkach. Žila vtedy so svojím partnerom, ktorý bol na pracovnej neschopnosti, preto som sa rozhodla požičať jej 500 eur. Tieto peniaze som mala odložené na lieky s tým, že mi ich vráti do dvoch až troch mesiacov. Bohužiaľ, peniaze mi nevrátila a stále tvrdí, že nemá peniaze. Moja chyba bola, že som jej požičala peniaze bez svedkov a bez akéhokoľvek zmluvného rámca. Jediný dôkaz, ktorý mám, sú SMS správy na mobilnom telefóne. Medzitým sa kamarátka rozišla so svojím partnerom a pracuje na projekte. Je tiež matkou dvoch neplnoletých detí. Chcem sa spýtať, či má zmysel podať na ňu trestné oznámenie s cieľom získať späť moju požičanú sumu. Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ma význam podať trestné oznámenie?

Dobrý deň. Máte právo podať trestné oznámenie z podozrenia zo spáchania trestného činu podvodu. V trestnom konaní sa jej bude musieť preukázať, že včase keď si peniaze od Vás požičiava vedela, že Vám ich nevráti, t.j. uviedla Vás do omylu a spôsobila Vám škodu. Pokiaľ by aj nakoniec bola odsúdená zo spáchanie trestného činu, súd ju môže, ale aj nemusí zaviazať k náhrade škody. Pokiaľ by ju zaviazal k náhrade škody bude povinná Vám sumu vrátiť na základe rozhodnutia súdu. Ale môže Vás aj odkázať s Vašim nárokom na občianskoprávne konanie. V tom prípade sa budete musieť obrátiť so žalobou na občianskoprávny súd. Túto možnosť máte samozrejme aj popri trestnom konaní, ale s tým, že občianske konanie je spoplatnené. Na to, aby súd začal konať musíte zaplatiť súdny poplatok, ktorý je najmenej 16,50 EUR a s tým spojené trovy konania, ak počas konania vzniknú. V súdnom konaní budete musieť preukázať, že ste jej peniaze požičali, že peniaze reálne obdržala a taktiež aj do akej doby bola povinná Vám peniaze vrátiť a nevrátila. Preto zvážte obe možnosti, prípadne si ešte pred vykonaním úkonov objednate osobnú konzultáciu u advokáta. Ďalšou možnosťou je využiť inštitút mediácie a skúsiť celú vec vyriešiť mediáciou za pomoci mediátora.