Má odsúdený povinnosť zaplatiť dlžné výživné pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Má odsúdený povinnosť zaplatiť dlžné výživné pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy?

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa výživného. Je otcom dieťaťa, ktorý je pod podmienkou za neplatenie výživného (s dvoročnou podmienkou). V júli tohto roku mu zaniká vyživovacia povinnosť, avšak ak v priebehu týchto dvoch rokov nevyplatí dlžnú sumu, môže sa ešte konať nejaké súdne pojednávanie? Mohli by ma tam predvolať ako svedka? Je možné sa ospravedlniť za neprítomnosť na takomto súdnom pojednávaní z dôvodu dlhodobého odcestovania do zahraničia? Ďakujem.

Odpoveď: Má odsúdený povinnosť zaplatiť dlžné výživné pri trestnom čine zanedbania povinnej výživy?

Dobrý deň, v zmysle § 50 Trestného zákona, pri povolení podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody určí súd skúšobnú dobu na jeden rok až päť rokov. V rámci povolenia podmienečného odkladu výkonu trestu odňatia slobody môže súd páchateľovi uložiť aj primerané obmedzenia alebo povinnosti, smerujúce k tomu, aby viedol riadny život, ktorých kontrolu vykonáva probačný a mediačný úradník; spravidla mu uloží, aby podľa svojich schopností nahradil škodu spôsobenú trestným činom. Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život a riadne vykonal iné uložené sankcie a plnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Teda, už na základe Vášho oznámenia súdu, že otec dieťaťa neplní svoju vyživovaciu povinnosť, resp. že Vám nesplatil dlžné výživné v skúšobnej dobe, súd rozhodne, že sa v skúšobnej dobe neosvedčil a nariadi výkon nepodmienečného trestu. Uvedené rozhodnutie súd vyhlási na verejnom zasadnutí, pričom Vašu účasť súd môže posúdiť ako nevyhnutnú a bude preto trvať na tom, aby ste bola prítomná.