Dobrý deň,
vo Vašom prípade ide o škodu spôsobenú pádom stromu z cudzieho pozemku vplyvom silného vetra. Zodpovednosť za škodu na nehnuteľnosti (napr. poškodenie strechy) sa v takýchto prípadoch posudzuje podľa Občianskeho zákonníka, konkrétne § 415 a nasl. – všeobecná zodpovednosť za škodu.
Vlastník stromu (teda sused, na ktorého pozemku smrek rastie) zodpovedá za škodu, ak nepreukáže, že škodu nezavinil. To znamená, že ak by strom bol chorý, poškodený, zanedbaný alebo by sused vedel o jeho nebezpečenstve a neurobil potrebné opatrenia (napr. neodstránil ho, neupravil, neupozornil Vás), zodpovedá za škodu. Ak však ide o tzv. vyššiu moc – mimoriadne silný vietor, ktorý by poškodil aj zdravý a udržiavaný strom, sused môže byť zodpovednosti zbavený, ak preukáže, že škodu nemohol odvrátiť ani pri vynaložení všetkej starostlivosti.
Odporúčam nasledovný postup:
1. Zdokumentujte škodu – urobte fotografie poškodenia strechy aj spadnutého stromu, prípadne si zabezpečte svedkov, prípadne jeho aktuálny stav.
2. Oznámte susedovi, aby stron odstránil, ak strom je vyvrátený, požiadajte ho o náhradu škody. Ideálne písomne, s popisom udalosti a výškou škody (priložte fotodokumentáciu, prípadne predbežný rozpočet opravy).
3. Ak sused odmietne škodu nahradiť, môžete sa obrátiť na svoju poisťovňu (ak máte poistenie nehnuteľnosti) alebo podať žalobu na súde.
4. V prípade sporu bude rozhodujúce, či sused preukáže, že strom bol zdravý a udržiavaný a že škodu spôsobila výlučne mimoriadna poveternostná udalosť.
Riziká: Ak sused preukáže, že išlo o vyššiu moc a strom bol v dobrom stave, zodpovednosť za škodu môže byť vylúčená. Ak však zanedbal starostlivosť o strom, zodpovedá za škodu v plnom rozsahu.
Alternatívy: Ak máte poistenie, odporúčam kontaktovať aj svoju poisťovňu – niektoré poistky kryjú aj škody spôsobené pádom stromu.
V prípade potreby právneho zastupovania alebo vypracovania predžalobnej výzvy Vám viem odporučiť kontaktovať advokáta.