Nepriznanie plnej náhrady škody poisťovňou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Nepriznanie plnej náhrady škody poisťovňou

Dobrý deň, môj priateľ si nedávno kúpil jazdené auto, Ford Fiesta, ročník 2005 za cenu 3.700 EUR. Cena zodpovedala stavu vozidla, ktoré bolo naozaj vo veľmi dobrom stave, takmer ako nové. Auto bolo dovezené autobazárom z Nemecka. Päť dní neskôr sa stal účastníkom dopravnej nehody, kde 100% zavinenie bolo na strane druhého vodiča. Toto bolo podložené aj policajnou správou a druhý vodič svoje zavinenie priznal. Auto môjho priateľa zostalo úplne nepojazdné a pravdepodobne bude posudzované ako totálka likvidátorom poisťovne vinníka. Po preštudovaní rôznych diskusií na internete sa obávame, že nám poisťovňa nevyplatí dostatočnú sumu na pokrytie škody. Ostali sme bez auta a podľa odhadu autoservisu bude oprava stáť približne 2.500 EUR. Na kúpu auta bol dokonca potrebný úver. Moja otázka znie: Ako máme ďalej postupovať, pokiaľ nám poisťovňa prizná plnenie, ktoré nepokryje spôsobenú škodu? Môžeme vymáhať náhradu časti škody aj od vinníka nehody? Považujeme za nespravodlivé, že priateľ investoval 3.700 EUR a veľa času na získanie skutočne kvalitného auta, a teraz je bez auta a peňazí. Navyše, bude mať problémy s uhradením nákladov na opätovné spojazdnenie vozidla. Vopred ďakujem za Váš čas.

Odpoveď: Nepriznanie plnej náhrady škody poisťovňou

Dobrý deň,

pokiaľ ide o nepriznanie plnej náhrady škody poisťovňou, často vlastníkmi vozidla dochádza k zámene kúpnej ceny s hodnotou vozidla.

Poisťovňa nahrádza vždy spôsobenú škodu na vozidle, ak je škoda vyššia ako hodnota vozidla ide o tzv. "totálnu škodu", vtedy sa nahrádza iba hodnota vozidla. Nenahrádza sa kúpna cena.

V konaní si nechá poisťovňa vypracovať znalecký posudok, ktorým sa určí hodnota vozidla. Nezriedka sa stretávame s tým, že hodnota vozidla je stanovená nižšie, ako je bežné. Vtedy ak máte pochybnosti o hodnote vozidla máte možnosť si nechať vypracovať znalecký posudok, ktorým si necháte ohodnotiť vozidlo. Ak bude hodnota vyššia, máte právo požadovať rozdiel.

Znalecký posudok samozrejme bude stáť peniaze s čím musíte počítať.

Je tu ešte jedna možnosť, ak sa Vám bude zdať hodnota vozidla príliž nízka, odhadnete si ju sami a poisťovňu so škodcom zažalujete. V súdnom konaní požiadate súd o vypracovanie znaleckého posudku, ktorý v konečnom dôsledku bude platiť tá zmluvná strana, ktorá prehrá. Je to mierne riskantné riešenie, ale pokiaľ stanovíte hodnotu vozidla pomerne presne, poisťovňa bude povinná Vám nahradiť všetky náklady.

Ak máte záujem, môžeme Vám poradiť dôsledne na osobných konzuláciách ako postupovať, aby Vás konanie nič nestálo a získali ste vyššiu náhradu.

Paradoxne môže nastať aj situácia, že poisťovňa bude povinná nahradiť škodu vyššiu ako bola kúpna cena vozidla.