Kam uložiť závet


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Kam uložiť závet

Dobrý večer. Týmto Vás zdravím a mám jednu prosbu a to, že kam alebo kde sa zakladá - ukladá závet dedičstva alebo vydedenie. Za Vašu stručnú a jasnú odpoveď vopred pekne ďakujem. S pozdravom Peter Vanko.

Odpoveď: Kam uložiť závet

Dobrý deň,

možnosti sú nasledovné :

1./ Ponechať u príbuzných, známych a podobne; riziko : závet v prípade úmrtia sa "nenájde"

2./ Notárska úschova u ktoréhokoľvek notára závetu alebo listiny o vydedení.

3./ Spísanie závetu formou notárskej zápisnice, ktorý spíše ktorýkoľvek notár./to možnosť hodnotíme ako najistejšiu, závet je zaevidovaný Notárskom centrálnom registri závetov 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Kam uložiť závet (Dedičské právo)

Dobrý deň.
Ja som sama. Nebola som vydatá a nemám deti. Mám ešte mamku, brata, neter a synovca. Chcela by som vedieť ako by sa postupovalo pri dedičskom konaní - prípadne, či môžem napísať závet. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kam uložiť závet

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.04.2020)

Dobrý deň prajem,

dediť môžu dedičia zo zákona, alebo zo závetu, alebo z oboch dôvodov, pričom závet má prednosť. Môžete spísať závet a rozhodnúť čo a v akom rozsahu komu odkazujete. Vaše právo spísať nie je obmedzené. Jedine, ak by ste neboli spôsobilá na právne úkony. Ak závet nespíšete, potom by sa dedilo podľa zákona - § 474 ods. 1 Občianskeho zákonníka: Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Dedili by rovným dielom. Podľa § 475 Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.

Je teda na Vás, ako sa rozhodnete, či spíšete závet, alebo nie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk