Je už exekúcia premlčaná

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Zahraničie

Otázka: Je už exekúcia premlčaná

Platobný rozkaz sa stal vykonateľným 10. októbra 1997. Oprávnený podal návrh na výkon exekúcie 16. júla 2008. Je táto exekúcia premlčaná? Oznámenie o začiatku mi prišlo až 30. januára 2017.

Odpoveď: Je už exekúcia premlčaná

Dobrý deň s najväčšou pravdepodobnosťou ide o premlčaný nárok. Odporúčam však, aby sa na to priamo pozrel advokát, aby ste si boli istý.  Podľa § 110 ods. 1 až ods. 3 Občianskeho zákonníka

Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.

Rovnaká premlčacia doba platí aj pre jednotlivé splátky, na ktoré bolo plnenie v rozhodnutí alebo v uznaní práva rozložené; premlčacia doba sa pri jednotlivých splátkach začína odo dňa ich zročnosti. Ak sa nesplnením niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť desaťročná premlčacia doba od zročnosti nesplnenej splátky.

Úroky a opakujúce sa plnenia sa premlčujú v troch rokoch; ak však ide o práva právoplatne priznané alebo písomne uznané, platí táto premlčacia doba, len pokiaľ ide o úroky a opakujúce sa plnenia, zročnosť ktorých nastala po právoplatnosti rozhodnutia alebo po uznaní.