Je to trestný čin vydierania?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Je to trestný čin vydierania?

Po dopravnej nehode som sa s vinníčkou dohodol ústne, že pokiaľ mi poisťovňa nepreplatí celú škodu na mojom aute, ona je ochotná mi doplatiť zvyšnú sumu za opravu, stojné za autoservis a odťahovú službu až k môjmu bydlisku. Túto dohodu sme mali potvrdiť u notára. S týmto zámerom som všetko zapísal na papier. Veľmi ma prekvapilo, keď sme namiesto k notárovi išli k právnikovi, ktorým je otec vinníčky. Ten mi hneď dal najavo, že moju dohodu plánuje použiť proti mne ako dôkaz vydierania. Čo mám robiť ďalej?

Odpoveď: Je to trestný čin vydierania?

Dobrý deň,

trestný čin vydierania je definovaný v § 189 Trestného zákona, podľa ktorého Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až šesť rokov.

Na základe toho, čo uvádzate nevyplýva, že by ste svojím konaním niekoho vydierali. Len uplatňujete svoje právo na náhradu škody. Navyše, ako uvádzate, malo ísť o vzájomnú dohodu. Ak by poisťovňa nepreplatila celú škodu, môžete sa náhrady škody domáhať prostredníctvom súdu.