Máte
otázku?

Je to trestný čin vydierania?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Je to trestný čin vydierania?

Po dopravnej nehode som sa s vinníčkou dohodol ústne, že pokiaľ mi poisťovňa nepreplatí celú škodu na mojom aute, ona je ochotná mi doplatiť zvyšnú sumu za opravu, stojné za autoservis a odťahovú službu až k môjmu bydlisku. Túto dohodu sme mali potvrdiť u notára. S týmto zámerom som všetko zapísal na papier. Veľmi ma prekvapilo, keď sme namiesto k notárovi išli k právnikovi, ktorým je otec vinníčky. Ten mi hneď dal najavo, že moju dohodu plánuje použiť proti mne ako dôkaz vydierania. Čo mám robiť ďalej?

Odpoveď: Je to trestný čin vydierania?

Dobrý deň,

trestný čin vydierania je definovaný v § 189 Trestného zákona, podľa ktorého Kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, potrestá sa odňatím slobody na dva roky až šesť rokov.

Na základe toho, čo uvádzate nevyplýva, že by ste svojím konaním niekoho vydierali. Len uplatňujete svoje právo na náhradu škody. Navyše, ako uvádzate, malo ísť o vzájomnú dohodu. Ak by poisťovňa nepreplatila celú škodu, môžete sa náhrady škody domáhať prostredníctvom súdu. 

Trápi vás "Je to trestný čin vydierania?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Je to trestný čin vydierania? (Trestné právo)

Dobrý deň. Stal som sa obeťou sexuálneho vydierania v súvislosti s videom a neviem, čo mám robiť. Hrozia mi, že video zverejnia, ak nezaplatím.

Odpoveď: Je to trestný čin vydierania?

(odpoveď odoslaná: 01.10.2019)

Dobrý deň. Pokiaľ ste sa stali obeťou vydierania, je potrebné postupovať v zmysle trestnoprávnych noriem. Tzn. podať trestné oznámenie z dôvodu podozrenia na možnosť spáchania trestného činu vydierania.

Trestné oznámenie Vám odporúčam formulovať tak, že "máte dôvodné podozrenie, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu vydierania...". Trestné oznámenie môžete podať na polícii, na prokuratúre a dokonca aj na súde, ktorý podanie spíše a následne postúpi orgánom činným v trestnom konaní.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Je to trestný čin vydierania? (Trestné právo)

V súčasnosti neplním vyživovaciu povinnosť, za čo som trestne stíhaný. Môže byť rozhodnutie o prípadnom treste odložené až do ukončenia trestného stíhania vo veci vydierania, ktoré malo za priamy dôsledok prvotnú rodičovskú dohodu? Teda, ak sa dokáže, že rodičovská dohoda a z nej vyplývajúce záväzky boli následkom trestného činu, bude táto dohoda zrušená alebo neplatná a prípadne sankcie z jej porušenia budú anulované? Je tiež možné žiadať o náhradu škody za porušené práva v tomto prípade? Dodávam, že poberám len dávky v hmotnej núdzi a nemám prístup k platenej službe, aspoň nie bez značných problémov. Vopred vám ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Je to trestný čin vydierania?

(odpoveď odoslaná: 30.04.2017)

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :

1./ V priebehu šetrenia trestného oznámenia pokiaľ sa jedná o neplatenie výživného nebude riešená otázka, ako píšete Vy, anulovania rodičovskej dohody o výživnom, ale námietky k nej môžete uviesť /viď ďalej/.

2./  K dohode uvádzame, že pokiaľ táto nie je schválená súdom je nevykonateľná.  Nevieme ako máte predmetnú dohodu spísanú. Uvádzame, že podľa ust. § 39 a nasl. Obč. zákonníka  neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom. Neplatný je právny úkon urobený fyzickou osobou nepodnikateľom, pri ktorom niekto zneužije tieseň, neskúsenosť, rozumovú vyspelosť, rozrušenie, dôverčivosť, ľahkomyseľnosť, finančnú závislosť alebo neschopnosť plniť záväzky druhej strany a dá sebe alebo inému sľúbiť alebo poskytnúť plnenie, ktorého majetková hodnota je vzhľadom na vzájomné plnenie v hrubom nepomere. Ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje zákon alebo dohoda účastníkov, je neplatný. Preto je potrebné posúdiť  predmetnú dohodu a prípadne napadnúť  jej neplatnosť.

3./ Píšete, že  poberáte len dávku v hmotnej núdzi. Na základe uvedeného Vám odporúčame, aby ste podal návrh na zníženie výživného  na príslušný súd. Spotrebované výživné na maloleté dieťa sa nevracia.

 


Podotázka: Je to trestný čin vydierania? (Trestné právo)

Dobrý deň, potrebovala by som radu. Nedávno som ukončila pracovný pomer so svojou nadriadenou, pretože mi nevyplatila mzdu. Aj napriek tomu mi do dnešného dňa nevyplatila peniaze, ktoré mi dlhuje. Pravdepodobne bude potrebné to riešiť súdnou cestou, čo som pôvodne aj plánovala. Momentálne však váham, či sa do toho pustiť, nakoľko moja bývalá šéfka sa veľmi nahnevala. Neviem, ako sa dostala k mojim súkromným fotografiám v spodnom prádle. Je pravda, že tieto fotky existujú a sú moje. Poslala ich môjmu manželovi a hrozí, že ich zverejní. Radšej by som zabudla na peniaze, ktoré mi dlhuje, ako riskovala verejné zverejnenie mojich fotografií. Bojím sa, že by to mohla skutočne urobiť. Prosím Vás o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Je to trestný čin vydierania?

(odpoveď odoslaná: 22.10.2015)

Dobrý deň, podľa § 376 Trestného zákona (TZ) sa trestného činu Poškodzovania cudzích práv dopustí ten, kto neoprávnene poruší tajomstvo obrazového záznamu alebo iného záznamu, počítačových dát alebo iného dokumentu uchovávaného v súkromí iného tým, že ich zverejní alebo sprístupní tretej osobe alebo iným spôsobom použije a inému tým spôsobí vážnu ujmu na právach. Konanie Vašej bývalej šéfky preto môže napĺňať túto skutkovú podstatu, už len z toho dôvodu, že ich zaslala Vášmu manželovi s úmyslom rozvrátiť alebo narušiť Váš manželský život. V prípade, že Vám hrozí zverejnením fotografii, ak sa budete domáhať vyplatenia dlžnej mzdy na súde, dopúšťa sa trestného činu Vydierania podľa § 189 TZ. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Je to trestný čin vydierania?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.