Je majiteľ povinný nám umožniť prístup na náš pozemok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Je majiteľ povinný nám umožniť prístup na náš pozemok?

Dedili sme pozemok, ktorý je momentálne vedený ako záhrada. Tento pozemok je možné premeniť na stavebný pozemok, podobne ako sú okolité pozemky, na ktorých sa už stavia. K nášmu pozemku vedie príjazdová cesta, ktorú však nevlastníme. Momentálne nám majiteľ cesty umožňuje používať príjazdovú cestu na základe ústnej dohody. Je majiteľ povinný nám umožniť prístup na náš pozemok, či už funguje ako záhrada alebo v budúcnosti ako stavebný pozemok? Môže nám to odmietnuť? Je možné, v prípade, že nám majiteľ odmietne umožniť prístup ku pozemku, požiadať súd o určenie vecného bremena na príjazdovú cestu?

Odpoveď: Je majiteľ povinný nám umožniť prístup na náš pozemok?

Dobrý deň

do budúcnosti je istejšie zriadiť vecné brenemo, či už dohodou alebo prostredníctvom súdu (pokiaľ prístup k nehnuteľnosti nie je možné zabezpečiť inak) a nespoliehať sa na ústnu dohodu s vlastníkom, pretože on ako vlastník nie je povinný Vám umožniť prístup k nehnuteľnosti a nemusí s tým súhlasiť.

Podľa § 151o zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:

“1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.

3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.”