Info o odpredaji vlast.podielu z rodic.domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Info o odpredaji vlast.podielu z rodic.domu

Dobrý deň, prosím o informácie. V decembri 2022 som preniesla svoj podiel z rodinného domu na sestru a jej manžela. V tomto mesiaci som však zistila, že na listine vlastníctva nie sú oni uvedení ako vlastníci, ale ich syn. Je to možné? Myslím, že existuje nejaké obdobie, možno 5 rokov, počas ktorého sa vlastníctvo nemôže predať. Ďakujem za vaše informácie.

Odpoveď: Info o odpredaji vlast.podielu z rodic.domu

Dobrý deň, vo vyššie uvedenej veci platí, že ak ste sestre a jej manželovi predali svoj podiel na rodinnom dome, potom sestra a jej manžel môžu s nehnuteľnosťou nakladať podľa svojho uváženia. Doba 5 rokov je podstatná len v prípade tom, že by nehnuteľnosť predali a príjem z predaja by nebol oslobodený od dane z príjmov v zmysle ust. zákona o dani z príjmov.

Predpokladáme, že nehnuteľnosť darovali svojmu synovi a teda vašej sestre a jej manželovi nevznikla žiadna daňová povinnosť z hľadiska ustanovení zákona o dani z príjmov.

V samotnom LV je uvedený právny titul nadobudnutia nehnuteľnosti synom vašej sestry a jej manžela /darovacia zmluva/.