Hrozba basy matke samozivitelke

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Hrozba basy matke samozivitelke

Dobrý deň, potrebujem naliehavo poradiť. Obávam sa, že mi hrozí väzenie za spreneveru a krádež, ale nie som si istá. Ide o sumu vyše 60-tisíc eur. Chcela by som tieto peniaze vrátiť, pretože som matka samoživiteľka s piatimi ročnou dcérkou. Žijeme v sociálnom byte. Prosím o radu, zhodnotenie situácie a mojich možností. S úctou.

Odpoveď: Hrozba basy matke samozivitelke

Dobrý deň,

trestné právo je krajným prostriedkom a používa sa iba v prípadoch, ak iné právne odvetvia nepostačujú. Taktiež treba poznamenať, že trestné činy krádeže ako aj sprenevery sú trestnými činmi úmyselnými, a nato, aby ste základné skutkové podstaty týchto trestných činov naplnili, tak by Vám muselo byť preukázané, že ste konali úmyselne. Úmyselné zavinenie upravuje ust. § 15 TZ:

Trestný čin je spáchaný úmyselne, ak páchateľ a) chcel spôsobom uvedeným v tomto zákone porušiť alebo ohroziť záujem chránený týmto zákonom, alebo b) vedel, že svojím konaním môže také porušenie alebo ohrozenie spôsobiť, a pre prípad, že ho spôsobí, bol s tým uzrozumený.   V prípade, ak by Vám úmysel preukázaný nebol, tak sa spáchania týchto trestných činov dopustiť nemôžete. Ak by sa od Vás túto sumu daná spoločnosť pokúsila vymáhať prostredníctvom civilného práva, tak máte k dispozícií tiež viacero prostriedkov na svoju obranu. V prípade, ak by ste potrebovali so zastupovaním v celej veci pomôcť, tak vyhľadajte pomoc advokáta, prípadne centra právnej pomoci, ktoré poskytuje aj bezplatné právne služby.

Ak ste však vedeli, čo robíte, bude to považované za úmyselné konanie a môžu Vás trestne stíhať. Skúste sa s nimi dohodnúť, aby to nepodávali na trestné stíhanie a že to všetko vrátite. Spíšte s nimi dohodu a buďte iniciatívna v riešení, pretože oni nie sú povinní čakať, či si nájdete prácu. Skúste im vysvetliť, prečo ste to robili a možno Vás pochopia a nepodajú trestné oznámenie.