El. pripojenie nových pozemkov bez zápisu vecného bremena

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: El. pripojenie nových pozemkov bez zápisu vecného bremena

Dobrý deň,
na hranici našeho pozemku s rodinným domom (rok stavby 1988) je v predzáhradke elektrická skriňa, celou plochou na našom pozemku. Nakoľko v roku stavby sa vecné bremena nezapisovali, nie je dodnes zapísaná na liste vlastníctva. Pôvodné boli na elektrickú skriňu napojené susedné 2 domy + nás. Takto to ma celá ulica, nakoľko sa jedna o radovú zástavbu a každý tretí dom ma takúto skrinku. Problém nastal, keď verejnou vyhláškou v roku 2018 ohlásili stavbu pre nový zemný kábel. V súpise dotknutých pozemkov boli iba pozemky, cez ktoré viedla trasa a novo napojené pozemky. Naša parcela však uvedená nebola. K našej skrini sa však pripojili a došlo k jej výmene, nakoľko pripojenie nových káblov vyžadovalo jej rozšírenie. Aj, keď rozmerovo nie je väčšia a bola umiestnená na rovnaké miesto, už nespĺňa účel pripojenia iba 3 pôvodných pozemkov, ale je rozšírená aj pre pripojenie ďalšie. K zápisu bremena na list vlastníctva nedošlo a ZSDIS o to ani nepožiadali. Navyše, skrinka je uprostred pozemku a ZSDIS ju nechce preložiť ani posunúť na vlastne náklady. V súčasnosti úplne blokuje potencionálne druhé parkovacie miesto a bráni tak v plnohodnotnom využívaní pozemku. Ako postupovať. Mám právo na žiadosť o odpojenie pozemkov, ktoré neboli zapísané v roku 2018 ako vecné bremeno? Mám právo o presun skrine na ich náklady tak, aby došlo k dohode, a aby došlo k minimálnemu obmedzeniu využitia nášho pozemku? Ďakujem.

Odpoveď: El. pripojenie nových pozemkov bez zápisu vecného bremena

Dobrý deň, na Vami uvedenú otázku uvádzame ten právny názor, že najlepšie by bolo začať s tým, že chcete na uvedenom pozemku vystavať resp. zriadiť parkovacie miesto /zrejme bude postačovať nejaká dlažba/ a predmetná rozvodná skriňa v tomto smere bráni riadnemu užívaniu pozemku.

Odporúčam súčasne zistiť aká by bola cenová relácia za premiestnenie rozvodnej skrine.
Ak by nedošlo k dohode s vlastníkmi domov, ktoré sú pripojené na rozvodnú skriňu, kde náklady na jej premiestnenie na iné vhodné miesto by mali byť hradené v podiele podľa pripojených domov, potom riešením je len žiadať od vlastníkov domov, ktoré sú pripojené na rozvodnú skriňu nájomné za užívanie pozemku resp. za nemožnosť jeho užívania na Vami plánovaný účel a to aj spätne 3 roky. Ak by nedošlo k dohode o výške nájmu, potom riešením je len súdna cesta.

Odporúčam v tomto smere kontaktovať advokáta.