Dobrovoľná dražba bytu neplatiča

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Dobrovoľná dražba bytu neplatiča

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na nasledovné: Môj známy si kúpil byt a na jeho nákup si zobral hypotekárny úver. Jeho príjmy mu, bohužiaľ, nepokryli výdavky na byt, tak sa presťahoval k rodičom a prestal platiť "nájom" bytovému spoločenstvu a tiež hypotéku. Bytové spoločenstvo následne navrhlo dobrovoľnú dražbu a byt má teraz nového vlastníka. Chcem sa opýtať, či tým pádom zanikli aj záväzky mojho známeho voči banke? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrovoľná dražba bytu neplatiča

Dobrý deň

dobrovoľnú dražbu využíva na výkon záložného práva záložný veriteľ - banky, bytové spoločenstvá, správca bytov a pod. (zák. č. 527/2002 Z.z. o dobrovoľných dražbách). Nehnuteľnosť sa draží za účelom uspokojenia pohľadávky záložného veriteľa. Pokiaľ bol záložný veriteľ uspokojený v plnom rozsahu pohľadávka zanikla, pokiaľ nie, pohľadávka naďalej trvá.