Dedičské konanie a predaný dom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedičské konanie a predaný dom

Dedko zomrel už pred nejakým časom a deti sa vzdali dedičstva v prospech matky. Neskôr matka predala rodinný dom jednému z detí. To ostatné deti zistili z verejných zdrojov na katasrálnej mape, že dom bol prevedený na jej dcéru a jej manžela. Kúpno-predajnú zmluvu ostatné deti nikdy nevideli. Bolo im povedané, že sa vzdali dedičstva v prospech matky, takže nebola povinná ich o tomto rozhodnutí informovať. Po smrti matky, ktorá nastala pred viac ako rokom, nebolo dodnes začaté dedičské konanie (čo bolo potvrdené v príslušnom súde a ďalej riešené v príslušnej matrike, kde bol zaslaný úmrtný list a pridelený notár). Dcéra, ktorá od matky odkúpila rodinný dom, tvrdí po smrti matky, že už žiadny majetok ani finančné prostriedky nemala. Je teda možné v dedičskom konaní požiadať o predloženie kúpno-predajnej zmluvy ako aj o vyplatenie čiastky uvedenej v zmluve? Ďalej možno žiadať o dôkaz, kde sa nachádzajú peniaze? Prípadne je možné právne napadnúť kuúpno-predajnú zmluvu? Ďakujem!

Odpoveď: Dedičské konanie a predaný dom

Dobrý deň, pokiaľ matka predala dom, ktorý naozaj aj vlastnila (získala v dedičskom konaní), potom bolo jej slobodným rozhodnutím, ak tento dom predala (alebo darovala) svojej dcére (alebo tretej osobe). Tento úkon sa dá napadnúť iba ak by bol neplatný (napríklad z dôvodu, že konala pod nátlakom, nebola spôsobilá na právne úkony atď).

Mohla nastať situácia, že matka síce podpísala kúpnu zmluvu ale žiadne peniaze nedostala, potom je možné v dedičskom konaní žiadať vysporiadať túto pohľadávku voči dcére. Ak by dostala peniaze, tak tieto peniaze by niekde mali byť, či už na účte alebo niečo s nimi musela urobiť. A to by ste zistili podľa kúpnej zmluvy.

Na to, aby ste v dedičskom konaní mohli vyžiadať kúpnu zmluvu, musíte určitú majetkovú hodnotu urobiť predmetom dedičského konania. Urobil by som to na Vašom mieste tak, že by som tvrdil, že dcéra matku nevyplatila a predmetom dedenia je pohľadávka voči dcére. A k tomu je potrebné vyžiadať kúpnu zmluvu.