Dobrý deň, s partnerom sme spoločne kúpili dom (pol na pol). Nie sme zosobášení. Partner má dve deti. Čo sa stane s jeho polovicou domu, ak by sa mu niečo stalo? Je možné, aby sme si spoločne dali notárom potvrdiť, že po jeho či mojej smrti pripadne polovica domu tomu druhému? Ďakujem krásne za váš čas a prajem príjemné sviatky.
Dobrý deň, po prečítaní Vašej otázky, si k nej dovoľujem uviesť nasledovný právny názor.
Z ptázky vyplýva, že s priateľom nie ste manželia. Ste podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti v podiele 1/2 k celku.
Uvdázame, že v prípade, že by došlo k úmrtiu Vášho priateľa, potom zákonnými dedičmi po ňom budú výlučne jeho deti, a nie aj Vy, lebo nie ste manželia.
Spísanie nejakej spoločnej zápisnice u notára, ktorú by ste podpísali Vy ako aj Váš priateľ, v tomto smere je bezpredmetné.
Jediným riešneím ako by ste sa mohli stať aj Vy závetným dedičom, je spísanie závetu Vašim priateľom aj vo Váš prospech. Uvádzame však, že ak deti Vášho priateľa v čase jeho úmrtia budú maloleté, musí sa im dostať celý ich zákonný podiel okrem prípadu, aby by došlo k ich vydedeniu. Ak by deti v čase úmrtia priateľa boli už plnoleté, musí sa im dostať min. jedna polovica ich zákonného podielu ak by nedošlo k ich vydedeniu, inak by bol v tejto časti závet neplatný. Uvedené vyplýva z ust. § 479 Občianskeho zákonníka :
"Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."
Ohľadom závetu odporúčam kontaktovať notára. Uvádzame, že spoločný závet Váš a Vášho priateľa nie je právne možný.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
Ak nie, s dovolením mám otázku, ako riešiť dedičstvo majetku, ktorý každý z manželov nadobudol pred svojim sobášom a chce ho prenechať svojim deťom. Spoločné ...
Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku ...
... spoločného majetku. Ďakujem. Odpoveď: Dedenie po smrti manžela a BSM. Dobrý deň, v prípade, keď zanikne manželstvo smrťou jedného z manželov musí dôjsť ...
Počas nášho spoločného manželstva sme tento dom prestavali a majetok sme zveľadili. ... Zrušené BSM počas manželstva a dedenie · BSM, dlhy a dedenie ...
Mama bola približne od roku 2006 rozvedená a majetok spoločného manželstva nebolo ani po troch rokoch ani doteraz vysporiadané. V liste vlastníctva sú ako ...
Avšak, ak boli tieto peniaze počas manželstva použité na spoločné účely alebo investované do spoločného majetku, mohlo by dôjsť k ich premiešaniu so ...
Ak by zomrel váš manžel, najprv by sa vyporiadalo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), čo znamená, že Vy by ste získali polovicu spoločného majetku.
11. mája
Ďakujem veľmi pekne za radu. Bodaj by bolo viac takých ľudí ako Vy, ktorým ešte záleží na ostatných. Nech sa Vám darí.
recenzie
6. augusta
Reakcia na moju otázku bola veľmi rýchla a profesionálna. Som rada, že existujú aj takéto advokátske kancelárie, ktoré svojim profesionálnym prístupom ..
recenzie
2. januára
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď na moju otázku. Veľmi ste mi pomohli a vyhla som sa tak zbytočným nedorozumeniam. Ešte raz ďakujem a určite Vás odporúčam.
recenzie
17. júna
Rýchla a profesionálna odpoveď, ktorá bola vysvetlená naozaj zrozumiteľným spôsobom aj pre niekoho, kto sa v právnych veciach nevyzná. Ušetrilo mi to nesmierne veľa času pri dohľadávaní informácií..
recenzie
3. septembra
Som veľmi spokojná s prístupom pána Judr. Ficeka a rýchlej odpovede na moju otázku. Vrelo odporúčam každému..
recenzie
3. júla
Veľmi dobré a jednoduché vysvetlenie právnych vecí.... Odporúčam každému,kto potrebuje právnu pomoc...
recenzie
11. februára
Ochotný a profesionálny prístup. Doporučujem!
recenzie
1. augusta
Veľmi milo som bola prekvapená vysoko profesionálnym a ľudským prístupom.
recenzie