Dedenie pasív ak nezdedil žiadne aktíva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dedenie pasív ak nezdedil žiadne aktíva

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na jednu situáciu. Ak v budúcnosti syn môjho kamaráta nezdedí po jeho otcovi žiadne aktíva a tento môj kamarát má v súčasnosti veľa dlhov, bude syn nútený prebrať tiež tieto pasíva, hoci nezdedil žiadne aktíva? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie pasív ak nezdedil žiadne aktíva

Dobrý deň. Podľa ustanovenia § 470 Občianskeho zákonníka dedič, resp. dedičia zodpovedajú za poručiteľove dlhy len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. Inak povedané v dedičskom konaní nemôžete po poručiteľovi zdediť tie dlhy (pasíva), ktoré by prevyšovali cenu nadobudnutého dedičstva (aktíva). Nemusíte sa preto obávať toho, že by syn Vášho kamaráta po ňom zdedili iba pasíva. Navyše dedič môže dedičstvo ako celok odmietnuť (pozri ustanovenia § 463 a nasl. Občianskeho zákonníka).