Rozvod a vyporiadnaie BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Rozvod a vyporiadnaie BSM

Dobrý deň, Volám sa Štefan. V auguste tohto roka som sa rozviedol s mojou bývalou manželkou. Ešte sme si nevysporiadali majetok, keďže mám 4/5 podielu a moji svokrovci 1/5 podielu. Oni nám pomohli s hypotékou, kde oni prebrali na seba časť vo výške 25000 eur. a my s bývalou manželkou vo výške 110000 eur. V júli som musel odísť k podnájmu, keďže ma manželka psychicky tyrilzóvala. Od toho dňa mi však spoločne s jej rodičmi bránia vo vstupe na pozemok a do domu, vysvetľujúc to tým, že keďže som odišiel, už tam nemám právo chodiť. Zároveň platia inkaso za hypotéku. Ja som sa vyjadril, že by sa nehnuteľnosť mala predať, aby sme sa vysporiadali, no nesúhlasia s tým. Keď som do domu chcel vstúpiť, vymenili zámky, volali políciu a obvinili ma, že sa tam chcem vlámať. Dokonca ma svokor napadol na polícii. Svokrovci sa do domu presťahovali a bývajú tam občas, ale keď nie sú doma, bránia mi tam vstúpiť. Neželajú si to. Sám som z toho zúfalý. Chcem sa spýtať, či mám právo požadovať nájomné od mojej bývalej manželky a svokrovcov, pretože užívajú môj podiel a bránia mi vstupovať do môjho domu. Ako by som mal postupovať?

Odpoveď: Rozvod a vyporiadnaie BSM

Dobrý deň, Vami položená problematika je pomerne častou v našej poradni.
Uvádzate, že rozsudok o rozvode manželstva nadobudol právoplatnosť v 08/2022, pričom v 07/2022 ste museli domácnosť upustiť z dôvodu psychického týrania zo strany manželky a neprístojného správania jej rodičov.

Riešením je nateraz /zrejem to však nebude reálne/ požiadať bývalú manželku, aby Vám umožnila bývanie v dome, keďže ide o Vaše vlastníctvo a ona nebola oprávnená Vás z domu aj s jej rodičmi vyhodiť. AK nedôjde medzi Vami k dohode o užívaní domu, odporúčam predložiť už bývalej manželke návrh na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov s predložením konkrétneho návrhu.

Ak následne k dohode nedôjde, odporúčam podať návrh na súd o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov cestou advokáta, kde v rámci vyporiadania si budete nárokov na nájomné za užívanie domu manželkou v rozsahu Vášho podielu na nehnuteľnosti, ktorá suma zodpovedá výške nájmu za obdobnú nehnuteľnosť. Tu citujeme  Najvyššieho súdu ČR, sp. zn. 25 Cdo 2616/99 :

"V prípade, že spoluvlastník neužíva (nemôže užívať) spoločnú vec v rozsahu zodpovedajúcom jeho spoluvlastníckemu podielu bez toho, že by medzi ním a druhým spoluvlastníkom (ostatnými spoluvlastníkmi) bola uzatvorená nájomná či iná zmluva, obohatenie druhého spoluvlastníka (ostatných spoluvlastníkov) spočíva v užívaní väčšieho rozsahu predmetu spoluvlastníctva (než ktorý zodpovedá jeho spoluvlastníckemu podielu) bez platenia úhrady za užívanie tohto podielu."

Uvádzame, že samotné vyporiadenie BSM medzi bývalými manželmi nie je právne záväzné pre banku, ktorá poskytla úver.

Odporúčam kontaktovať advokáta.