Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď .
Podľa ust. exek. poriadku exekúciu možno vykonať len spôsobmi uvedenými v tomto zákone.
Podľa ust. § 61q/ exek. poriadku platí, že "exekúciou nemožno postihnúť majetok alebo práva, ktoré podľa tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov nepodliehajú exekúcii alebo sú z exekúcie vylúčené, alebo na ktoré je exekúcia neprípustná."
Váš brat zrejme v úmysle vyhnúť sa exekúcii si nechal posielať svoju mzdu na Váš účet, ktorého ste výlučným vlastníkom. Toto však nemá význam, keďže exekútor posiela upovedomenie o exekúcii a príkaz na vykonanie exekúcie zrážkami zo mzdy zamestnávateľovi, ktorý na tomto základe vykoná zrážky zo mzdy povinného.
Pokiaľ Váš brat nie je vlastníkom účtu, nie je dôvod, aby bol Váš účet zablokovaný v exek. konnaí.
Podľa exek. poriadku platí, že právo k veci, ktoré nepripúšťa exekúciu, treba namietnuť u exekútora. Toto právo patrí tomu, kto zároveň tvrdí a preukáže, že mu patrí vlastnícke alebo iné právo k dotknutej veci vylučujúce exekúciu.
T.j. : U súdneho exekútora dopor. listom musíte namietať neprípustnosť zablokovania Vášho účtu, nakoľko jeho vlastníkom ste Vy nie Váš brat.
Ak Vám v súvislosti s činnosťou exekútora vznikne škoda z dôvodu nemožnosti uhradzovať Vaše účtu a tak budete musieť uhradiť penále, úroky, pokuty a podobne, škodu musíte uplatniť u súdneho exekútora v súlade s ust. § 31 exekučného poriadku (ciutujeme) :
"(1) Exekútor zodpovedá za škodu, ktorú spôsobí v súvislosti s výkonom činnosti podľa tohto zákona. Na zodpovednosť exekútora sa vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka. Exekútor zodpovedá aj za škodu, ktorú v súvislosti s výkonom činnosti podľa tohto zákona spôsobí jeho zamestnanec; zodpovednosť zamestnanca podľa osobitných predpisov tým nie je dotknutá.
(2) Exekútor sa zbaví zodpovednosti, ak preukáže, že postupoval s odbornou starostlivosťou."