Máte
otázku?

Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Košice

Otázka: Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)

Bola som odsúdená za krádež elektrickej energie, hoci som nič neurobila. Odsúdili ma iba preto, že som bola vlastníčkou bytu, a mala som si to všimnúť a podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Cítim sa pošpinená týmto trestom, nikdy som nič nespáchala. Pracovala som dokonca aj pre banku a chcem ísť pracovať do zahraničia. Toto obvinenie mi však toto už neumožňuje. Akú mám nádej na spätné získanie mojej bezúhonnosti? Budem vďačná za akúkoľvek radu. Ďakujem.

Odpoveď: Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)

Dobrý deň, pri zahladení odsúdenia je dôležité aký trest Vám bol uložený, či šlo o trest odňatia slobody alebo nie. V prípade trestu odňatia slobody môžete podať žiadosť o zahladenie trestu po 10 rokoch - v prípade uloženia trestu nad 5 rokov, po 5 rokoch - v prípade uloženiu trestu nad 1 rok, po 3 rokoch - v prípade uloženia trestu pod 1 rok. V prípade, že Vám bol uložený iný trest ako trest  odňatia slobody, tie sa zahladzujú ich vykonaním (napr. zaplatením peňažného trestu atď.). Žiadosť o zahladenie trestu je potrebné podať na príslušnom súde.

Zahladený trest nebude zobrazený vo výpise z registra trestov, pri odpise bude viditelný stále, aj po zahladení.

Trápi vás "Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?) (Trestné právo)

Dobrý deň, mám len jednu prosbu: Vzťahuje sa amnestia na všetkých občanov, vrátane tých, ktorí spáchali priestupok krádeže?

Odpoveď: Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)

(odpoveď odoslaná: 08.12.2023)

Dobrý deň, ide o výlučné právo prezidenta SR, ktoré mu vyplýva z Ústavy SR. Či bude vyhlásená amnesia hromadná, to vám uviesť nevieme, ale obvykle sa využíva v čase po nástupeprezidenta do funkcie, prípadne sú udeľované induviduálne milosti, čo je tiež právom prezidenta. Rozsah a zoznam uvedených milostí nádejte na stráne prezidentky SR.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dá sa zahladiť odpis? (amnestia prezidenta?)" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.