Ako postupovať, ak ma bývalý priateľ neustále obťažuje?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať, ak ma bývalý priateľ neustále obťažuje?

Dobrý deň, rok som pracovala vo Veľkej Británii, kde som mala aj priateľa (je iránskeho pôvodu). Po roku som sa vrátila späť na Slovensko. Minulý mesiac som opäť navštívila Veľkú Britániu a svojich známych, no po návrate domov sa môj bývalý priateľ správa až šialene. Povedala som mu, že sa rozchádzame a následne ho požiadala, aby ma už ďalej nekontaktoval. No od návratu mi začal písať zvláštne správy. Keď som nereagovala, začal mi volať. Nie len mne, ale aj mojim rodičom, známym a všetkým naokolo. Denne mám aj 200 zmeškaných hovorov. Na Facebooku sa mi vyhráža rôznymi spôsobmi, ako sú napríklad fotografie, vyhrážky v zmysle, že už nikdy nebudem šťastná a on sa o to postará a podobne. Navyše, vytvoril na Facebooku dva profily s mojím menom a fotkou a rozposlal pozvánky všetkým mojim známym, aby si ho pridali do priateľov. To už trvá takmer mesiac a nezvládam ďalej túto situáciu. Problém je ešte v tom, že momentálne čaká na britské občianstvo a bojím sa, že ak ho aj dostane, môže sa okrem písania dostaviť aj na Slovensko. Nevie, čo mám robiť ďalej. Môžete mi prosím poradiť, na koho sa obrátiť, okrem polície? Ďakujem za pomoc a odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať, ak ma bývalý priateľ neustále obťažuje?

Dobrý deň, vo Vašom prípade nemáte inú možnosť, ako sa obrátiť na prokuratúru resp. políciu. Konanie Vášho priateľa napĺňa všetky znaky skutkovej podstaty prečinu Nebezpečného prenasledovania. V zmysle § 360a Trestného zákona sa ho dopustí ten, kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

a) sa vyhráža ublížením na zdraví alebo inou ujmou jemu alebo jemu blízkej osobe,
b) vyhľadáva jeho osobnú blízkosť alebo ho sleduje,
c) ho kontaktuje prostredníctvom tretej osoby alebo elektronickej komunikačnej služby, písomne alebo inak proti jeho vôli,
d) zneužije jeho osobné údaje na účel získania osobného alebo iného kontaktu, alebo
e) ho inak obmedzuje v jeho obvyklom spôsobe života.
Odporúčam Vám preto podať trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru, v ktorom uveďte všetky formy obťažovania a vyhrážok zo strany páchateľa, obdobie v ktorom k uvedenému konania dochádza a označte resp. priložte všetky dôkazy. Vzhľadom na skutočnosť, že páchateľ sa nachádza v inej krajine, trestné stíhanie bude zdlhavejšie a náročnejšie, vyžadujúce spoluprácu britských orgánov.