Auto zakúpené jedným z manželov z prostriedkov na svojom účte ako súčasť BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Auto zakúpené jedným z manželov z prostriedkov na svojom účte ako súčasť BSM

So svojím manželom žijeme v oddelených domácnostiach už pol roka. Mali sme dve autá - jedno si nechal on a druhé som si nechala ja pre seba a nášho neplnoletého syna. On nedávno predal svoje auto a chce mať moje. Ponúkla som mu za to peniaze, ale odmietol, tvrdiac, že by som si mala kúpiť nové. Teraz sa preto chcem opýtať, ak si teda kúpim nové auto, môžem si ho prepísať na svoje meno a môžem ho zaplatiť zo svojho účtu? Tým, že sme vždy mali oddelené účty, predpokladám, že je to možné. Ako to však je, keďže ešte stále formálne sme manželia, môže si pri rozvode manžel nárokovať toto nové auto?

Odpoveď: Auto zakúpené jedným z manželov z prostriedkov na svojom účte ako súčasť BSM

Dobrý deň,

hoci, ako uvádzate, ste mali vždy s manželom oddelené bankové účty, pre posúdenie otázky, či by auto zakúpené ešte počas manželstva z prostriedkov na tomto účte patrili do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (a z tohto dôvodu by bolo aj predmetom vyporiadania BSM po prípadnom zániku manželstva), je rozhodujúca skutočnosť, z akého zdroja máte dané finančné prostriedky na svojom účte.

Ak Vaše BSM nebolo počas manželstva zrušené a finančné prostriedky na Vašom účte predstavujú napr. príjmy a úspory z pracovného alebo iného obdobného pomeru, vyplatené príjmy zo sociálneho poistenia, výhry z lotérií, príjmy z podnikateľskej činnosti, v takomto prípade je úplne irelevantné, že sú vedené na Vašom osobnom samostatnom účte a vec zakúpená z týchto prostriedkov bude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Rovnako z hľadiska právnej úpravy bezpodielového spoluvlastníctva by nebolo ani rozhodujúce, že ako výlučný vlastník a drťiteľ vozidla by ste boli uvedená len Vy, keďže súd by pri rozhodovaní o tom, či vec patrí do bezpodielového spoluvlastníctva vychádzal z už uvedených, zákonných kritérií. Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov totiž patrí podľa § 143 Občianskeho zákonníka všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majektku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.

Ak by ale auto napr. zakúpili Vaši rodičia, stali by sa jeho vlastníkmi a následne ho darovacou zmluvou previedli na Vás, v takomto prípade by bolo auto vo Vašom výlučnom vlastníctve a nepatrilo by do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, keďže ako sme uviedli, podľa § 143 Občianskeho zákonníka nepatria do bezpodielového spoluvlastníctva okrem iného aj veci získané darom.