Auto sa pokazilo po 300 km jazdy od kúpy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Auto sa pokazilo po 300 km jazdy od kúpy

Dobrý deň, ako firma "XY s.r.o." sme od firmy "XYZ s.r.o." kúpili 5 rokov staré auto. Predávajúci nás ubezpečil, že auto bolo riadne servisované a je bez závad. Auto vyzeralo pekne a aj cena bola lákavá, tak sme sa dohodli, podotýkam ústne, papierovú zmluvu nemáme. Predávajúci auto odhlásil na našu firmu, vystavil mi faktúru, ktorú som mu uhradil cez účet a následne mi odovzdal auto a doklady. V ten istý deň som ešte prihlásil auto na našu firmu. Každý deň som na aute ujazdil približne 50 km (práca a domov), na šiesty deň však auto prestalo fungovať: po približne 300 km auto samo zastalo a už nespustilo. Nasledovali problémy: odtah stál 100 € a v servise zistili, že poškodilo vysokotlákové čerpadlo, čím poškodilo celý palivový systém, teda vstrekovače atď. Cena dielov predpokladane 2500 €, cena práce vďaka známosti približne 300-400 €. Auto mi teraz stojí pred servisom a zvažujem, čo ďalej. Predávajúci sa ozval 2-krát, keď som mu oznámil, že auto pokazilo a oznámil som mu skutočnú škodu. Následne prestal zdvíhať telefón a nereaguje ani na SMS. Viete mi poradiť, aké mám práva a ako postupovať ďalej? Má to vôbec zmysel? Ďakujem.

Odpoveď: Auto sa pokazilo po 300 km jazdy od kúpy

Dobrý deň, nakoľko Vás predávajúci ubezpečoval, že motorové vozidlo má určité vlastnosti, ale časom (používaním) sa ukáže, že tomu tak nie je, máte v zmysle ustanovenia § 436 Obchodného zákonníka právo odstúpiť od zmluvy. Mám za to, že takouto vadou došlo k porušeniu zmluvy podstatným spôsobom. Odstúpením od zmluvy zmluva zaniká a zmluvné strany si musia vrátiť všetky plnenia, ktoré si na základe tejto zmluvy poskytli. Tzn. Vy by ste museli predávajúcemu vrátiť motorové vozidlo a on Vám vrátiť zaplatenú kúpnu cenu. Vzhľadom na to, že nemáte uzatvorenú písomnú kúpnu zmluvu bude z Vášho pohľadu ťažšie preukázať, že Vás o určitých vlastnostiach motorového vozidla ubezpečil (nápomocným by Vám v tomto smere mohol byť svedok, ktorý bol prítomný pri ústnom uzatvorení kúpnej zmluvy). Ak sa rozhodnete pre odstúpenie od zmluvy musíte predávajúcemu doručiť odstúpenie od zmluvy spolu s výzvou na vrátenie zaplatenej kúpnej ceny. Ak by Vám nevrátil kúpnu cenu, budete sa musieť svojho práva domáhať na súde.