Dobrý deň,
áno, aj nevyplatené faktúry v celkovej sume 280 eur je možné vymáhať. Slovenské právo nerozlišuje minimálnu sumu pohľadávky, ktorú by ste mohli vymáhať – platí, že ak je faktúra po splatnosti a dlžník ju neuhradil, máte právo domáhať sa zaplatenia, a to aj súdnou cestou.
Odporúčam Vám nasledovný postup:
1. Odoslanie predžalobnej výzvy – Ak ste tak ešte neurobili, pošlite dlžníkovi (inštitúcii) písomnú výzvu na úhradu dlhu, v ktorej jasne uvediete čísla faktúr, dátumy splatnosti, sumu a stanovíte primeranú lehotu na zaplatenie (napr. 7 dní). Upozornite, že v prípade neuhradenia pristúpite k právnym krokom vrátane vymáhania úrokov z omeškania a nákladov spojených s vymáhaním cestou súdneho exekútora, čím jej vzniknú náklady spojené s uvedeným konaním.
2. Úroky z omeškania a paušálna náhrada – Podľa § 369a Obchodného zákonníka máte nárok na úroky z omeškania a v prípade obchodnoprávneho vzťahu aj na paušálnu náhradu nákladov vo výške 40 eur za každú faktúru po splatnosti.
3. Mimosúdne vymáhanie – Ak výzva nebude úspešná, môžete využiť služby advokáta, čo môžu zvýšiť šancu na rýchle zaplatenie.
4. Súdne vymáhanie – Ak dlžník nezaplatí ani po výzve, môžete podať návrh na vydanie platobného rozkazu na príslušný okresný súd podľa sídla dlžníka.
5. Riziká a alternatívy – Pri nízkych sumách je potrebné zvážiť, či sa Vám vymáhanie súdnou cestou oplatí vzhľadom na náklady a čas. Ak je dlžník štátna alebo verejná inštitúcia, odporúčam ešte raz urgovať platbu a prípadne kontaktovať aj nadriadený orgán.
Ak by ste potrebovali pripraviť predžalobnú výzvu alebo zastupovanie v konaní, môžete ma kontaktovať. V prípade ďalších otázok ohľadom postupu alebo právnych možností Vám rád poradím.