POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vymáhanie peňazí


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok,

Otázka: Vymáhanie peňazí

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť ako postupovať pri vymáhaní peňazí? Požičala som peniaze svojej kamarátke na základe zmluvy o pôžičke. Dohodli sme sa, že mi peniaze vráti, keď bude môcť, avšak v zmluve sme stanovili dátum splatnosti do konca tohto roka. Tento termín sa blíži a kamarátka sa mi prestala ozývať. Naposledy, keď sme spolu komunikovali, tvrdila, že má ešte stále čas a peniaze mi vráti až na konci roka. Obávam sa, že mi peniaze nevráti. Je zamestnaná ako účtovníčka a domnievam sa, že veľmi dobre vie, ako postupovať pri vymáhaní peňazí. Mohli by ste mi, prosím, celý proces vymáhania peňazí bližšie objasniť? Ako vysoké by mohli byť náklady spojené s vymáhaním peňazí? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

Dobrý deň,

vymáhanie peňazí na základe zmluvy je oveľa jednoduchšie, ako keby ste nemali žiaden doklad. Veľmi dôležité je, ako je zmluva o pôžičke formulovaná. Pokiaľ používať zmluvu o pôžičke z internetu, odporúčam používať takú zmluvu, ktorá je správna a úplna a chráni veriteľa. Preto odporúčame zmluvu o pôžičke zo stranáky http://zmluvaopozicke.sk, ktorá je správna a úplná.

 

Pokiaľ ide o postup pri vymáhaní peňazí, najskôr odporúčam klientom pokúsiť sa s dlžníkom dohodnúť mimosúdne. Ak dlžník bude žiadať o predlženie lehoty splatnosti pôžičky, je vhodné požiadať ho o to, aby podpísal uznanie dlhu, v ktorom si dohodnete aj nový dátum splatnosti pôžičky. Uznanie dlhu Vám zjednoduší situáciu a prenesie dôkazné bremeno na dlžníka. Zdarma si uznanie dlhu môžete stiahnuť z tejto stránky: www.uznanie-dlhu.sk.

 

Ak by dlžník nereagoval a peniaze v lehote splatnosti nezaplatil, odporúčam čo najskôr konať. Vždy platí, že dlžník ktorý nereaguje sa nechce dohodnúť a nechce vrátiť dlh dobrovoľne (ak mu v tom nebránia objektívne dôvody). Pohľadávka, ktorá je do 3 mesiacov od splatnosti má oveľa vyššiu šancu byť vymožená ako staršia pohľadávka.

 

Ak zlyhali mimosúdne pokusy, je potrebné podať návrh na súdne vymáhanie pohľadávky. Ak dlžníčka pracuje a má príjem, všetky náklady vymáhania sa Vám vrátia. Preto je vhodné v tomto prípade nechať vymáhanie na advokáta. Máte tak záruku úspešného vymáhania peňazí a správneho postupu. O trovy advokáta sa zvyšuje celkový dlh dlžníka, preto tieto náklady nakoniec zaplatí dlžník. Neoplatí sa preto vymáhať pohľadávku cez rôzne vymáhačské spoločnosti, pretože tieto spoločnosti budú požadovať ako odmenu podiel z vymáhanej sumy, ktorý môže byť od 20 až 50 %. Veriteľovi sa teda pri vymáhaní peňazí prostredníctvom vymáhačskej spoločnosti nikdy nevráti 100 % peňazí.

 

V súdnom konaní pri vymáhaní peňazí bude advokát potrebovať podklady k dlhu. Následne Vás bude zastupovať v celom konaní. Ak by peniaze dlžníčka nezaplatila ani po úspešnom súdnom konaní, bude Vás ďalej zastupovať v exekučnom konaní. Náklady na vymáhanie po úspešnom súdnom alebo exekučnom konaní teda nemusia byť žiadne, pretože tieto sa budú požadovať uhradiť od dlžníka.

Trápi vás "Vymáhanie peňazí" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, čelím problému s neziskovou organizáciou, ktorej som zaslala peniaze zahraničným prevodom na pomoc ľuďom v núdzi. Napriek tomu, že podľa mojej banky boli obe transakcie vykonané bez problémov, organizácia tvrdí, že im peniaze nedorazili. Teraz od mňa žiadajú, aby som poslala peniaze znova, ale na iné číslo účtu. Ak tak neurobím, vyhrážajú sa. Ako môžem túto situáciu vyriešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 17.04.2024)

Dobrý deň,  nik vás nemôže ani cestou súdu donútiť, aby ste niekomu finančne pomohli. Nič viac neuhradzujte ani pod hrozbou vymáhania, lebo Vy im nič nedlhujete. Najskôr ide o podvod, keď od váš žiadajú uhradiť peniaze stále na iný bankový účet.

Odporúčam zistiť na aký účet vôbec peniaze boli poslané /zahraničná banka/ a či vôbec nejaké združenie alebo firma, ktorej ste peniaze poslali aj existuje /napr. využiť sociálne siete, vyhľadávač/. To by bolo len pre vašu informáciu.

Nevieme na základe čoho ste sa rozhodli nejakej spoločnosti pomôcť fin. darom, ale ak okolnosti budú rozporné, môžete vo veci kontaktovať aj komerčné média /napr. TV JOJ, alebo TV Markíza/, kde tiež môžete poslať svoju otázku do poradne, aby sa aj verejnosť dozvedela o takýchto nečestných praktikách.

Poznámka na záver : Register verejných zbierok sa nachádza na stránke Ministerstva vnútra SR.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, mám problém týkajúci sa podvodu. U obchodníka v servise som zaplatil za opravu auta, avšak po určitom čase som zistil, že auto je po servise v horšom stave ako predtým. Chcem, aby mi vrátil peniaze za opravu. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 30.09.2022)

Dobrý deň,
na uvedenú situáciu by sa dali použiť ustanovenia o oprave a úprave veci. Zmluvné strany majú práva a povinnosti v zmysle § 652 ods. 1 Občianskeho zákonníka: 

Ak ide o opravu alebo úpravu veci, vznikne objednávateľovi právo, aby mu zhotoviteľ podľa jeho objednávky vykonal opravu alebo úpravu veci; zhotoviteľovi vznikne právo, aby mu objednávateľ zaplatil cenu za opravu alebo úpravu veci.

Definíciu opravy upravuje § 652 ods. 2 OZ:

Opravou veci je činnosť, ktorou sa najmä odstraňujú vady veci, následky jej poškodenia alebo účinky jej opotrebenia. Úpravou veci je činnosť, ktorou sa najmä mení povrch veci alebo jej vlastnosti.

Zodpovednosť za vady upravuje § 653 ods. 1 a ods. 2 OZ:

1/ Zhotoviteľ zodpovedá za vady, ktoré má vykonaná oprava alebo úprava pri prevzatí veci objednávateľom, ako aj za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí veci v záručnej dobe.
 
2/ Zhotoviteľ zodpovedá tiež za vady, ktorých príčinou je vadnosť veci, ktorá sa má opraviť alebo upraviť, alebo nevhodnosť pokynov objednávateľa, ak ho na vadnosť veci alebo nevhodnosť pokynov neupozornil.
 
V prípade, že sa vady vyskytnú máte právo, aby ich zhotoviteľ odstránil, prípadne poskytol primeranú zľavu z veci. Ak ide o vadu, ktorá urobí vec neupotrebiteľnou, tak sa môžete domáhať zrušenia zmluvy. Vady však treba vytknúť do 3 mesiacov, ak nebola dojednaná osobitná doba.
 
Zmluva o úprave a oprave veci obsahuje tiež ustanovenie § 655 ods. 1 OZ:
 
Ak je vec opravená alebo upravená vadne, má objednávateľ právo na bezplatné odstránenie vady. Zhotoviteľ je povinný vadu odstrániť najdlhšie v dohodnutej lehote. Ak vadu nemožno odstrániť alebo ak ju zhotoviteľ neodstráni v dohodnutej lehote alebo ak sa vada vyskytne znovu, má objednávateľ právo na zrušenie zmluvy alebo na primerané zníženie ceny opravy alebo úpravy. 
 
Takéto vady treba vytknúť tiež v záručnej dobe, pričom, ak nie je dohodnutá, tak platí doba 3 mesiace. 

Je potrebné, aby ste s ním komunikovali písomne a nie len cez telefón. Aby potom nepoprel ako prebiehala komunikácia. 


Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, omylom som poslal 100 € na súkromný účet, s ktorého majiteľom mi od tohto momentu nekomunikuje. Nereaguje ani na výzvu banky o vrátenie peňazí na môj účet. Viem, že ide o malú sumu, ale existuje nejaký spôsob, ako dostať peniaze späť? Predpokladám, že polícia mi v tomto smere nepomôže... Ďakujem. Marek

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 11.05.2022)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že ste sa vo veci obrátili aj na banku, takžde predpokladáme, že máte údaje o príjemcovi platby. Ak na vaše výzvy nereaguje, predpokladáme, že výzvy ste zaslali písomnou formou, odporúčam kontaktovať advokáta, aby zaslal advokát výzvu k vráteniu peňazí a to s tým, že ak k úhrade nedôjde, vec postúpite na súd, čím dlžníkovi - príjemcovi platby - vzniknú ďalšie náklady spojené so súdnym konaním /súdny poplatok, trovy právneho zastupovania/, a následne aj exekučného konania. Predmetnú výzvu s týmto upozornením môžete v konečnom dôsledku zaslať aj vy sám a následne kontatkvoať advokáta.

Otázkou je, kto je dlžníkom, či je to fyzická osoba alebo podnikateľ, kde by pomohlo hľadať uvedenú osobu aj na adrese podnikania a tam zaslať písomnú výzvu.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Vymáhanie peňazí" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, či je možné vymáhať peniaze, ktoré som požičal známemu (1000 eur) a poslal som mu ich bankovým prevodom. Od transakcie uplynulo už 6 mesiacov a dlžník stále len vymýšľa výhovorky a peniaze nechce uhradiť. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 19.05.2021)

Dobrý deň,

 

ak máte k požičanej sume aspoň bankový doklad o pohybe z účtu, tak aj napriek tomu, že predpokladám nemáte písomný doklad o zmluve o pôžičke, dá sa suma spätne vymáhať. Ide o to, že ak by sa aj nepreukázala pôžička, išlo by o bezdôvodné obohatenie. Ak to stihnete zažalovať do dvoch rokov (t.j. v premlčacej dobe) od transakcie, potom by ste mali byť v konaní úspešný.


Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o právnu radu. V dôsledku mojej nepozornosti som neuhradila jednu zo splátok Vodárenskej spoločnosti. Moja poštová adresa sa líši od miesta, kde momentálne žijem, a tak som k poštovej poukážke prišla neskoro. SMS správou ma kontaktovala advokátska kancelária, ktorá mi oznámila, že jej vodárenská spoločnosť poverila vymáhaním dlhu. Ešte v deň kontaktu som skontrolovala nedoplatok aj pokutu a celkovú sumu 19 eur som uhradila. S advokátskou kanceláriou som komunikovala telefonicky aj e-mailom. Na ich žiadosť som im zaslala potvrdenie o platbe. To všetko sa udialo začiatkom marca. Dňa 16.4. som obdržala SMS výzvu, podľa ktorej mám do 19.4. uhradiť sumu 47.64 eur na zadané číslo účtu. Radili mi, abych ich okamžite kontaktovala ohľadom dohodnutia čiastočnej platby. Kontaktovala som ich e-mailom, kde som ich požiadala o vysvetlenie, resp. vyčíslenie položiek požadovanej platby. Chcem sa opýtať, či je tento spôsob vymáhania normálny. Nemala by som dostať aspoň rozpis položiek, ktoré zahŕňa dlh, úroky a ich odmenu za vymáhanie? Nemala by prebiehať komunikácia prostredbnictvom e-mailu s vysvetlením, za čo platím? Vopred ďakujem za radu, ako mám postupovať. S pozdravom, Mária.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 19.04.2021)

Dobrý deň, ak ste dlh voči vodár. spoločnosti uhradili, nič viac neuhradzujte. Maximálne vodár. spoločnosti pošlite doklad o úhrade emailom.
Zrejme advok. kancelária má dohodu s vodár. spoločnosťou s tým, že  svoje náklady bude AK vymáhať od dlžníkov, ale to je dohoda vodár. spoločnosti s AK. Vy nie ste účastníkom dohody, vo veci nie je vydané súdne rozhodnutie, kde by ste boli zaviazaná k úhrade trov konania a dlh ste už uhradili. Neuhradzujte žiadnu splátku podľa výzvy, nepodpisujte uznanie dlhu alebo dohodu o splátkach.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať. Keď som bola študentkou, nebola som schopná splácať úver. Úver bol vo výške 5 220 EUR, pričom mi z neho zostávalo na splácanie 3 241 EUR. Kedže som nezvládla splátka, obdržala som list od spoločnosti EOS s návrhom na splácanie úveru. Dohodla som sa s nimi na sume splátky, no následne mi prišiel list, v ktorom uvádzajú, že dlžná suma je 4 941 EUR. Ako je to možné? Neberie sa do úvahy to, čo som už splácala cez banku? Či sa to vrátilo na začiatok celkového úveru? Vôbec tomu nerozumiem. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 22.04.2020)

Dobrý deň p. Husivargová,
v otázke uvádzate, že počas štúdia ste si zobrali úver/pôžičku v sume 5200 €, zostatok istiny je 3241 € a následne pri neplatení splátok ste obdržali list od vymáhačskej spoločnosti na úhradu sumy 4941 €.
Máme za to, že ste si požičali zrejme v nebank. spoločnosti alebo banke a z dôvodu nesplácania bol dlh odstúpený vymáhačskej spoločnosti.
Neuvádzate v otázke zákl. údaj a to kedy ste si požičali, koľko ste uhradili celkom bez ohľadu na istinu a úroky prípadne ďalšie poplatky, kedy bola uhradená posledná splátka.
Všeobecná premlčacia lehota je v zmysle ust. Obč. zákonníka tri roky. Ak od splatnosti poslednej neuhradenej splátky uplatnuli viac ako tri roky, pohľadávka veriteľa je premlčaná a potom je potrebné vziesť námietku premlčania.

Vymáhačskej spoločnosti nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o zrážkach zo mzdy, dohodu o splátkach a podobne.

Odporúčame zmluvu o úvere poslať na posúdenie na Komisiu pre posudzovanie podmienok spotreb. zmlúv na Ministerstvo spravodlivosti SR, ktorá zmluvu posúdi z hľadiska dodržania podmienok Obč. zákonníka a zákonov na ochranu spotrebiteľa; je možné, že Vaša zmluva obsahuje neprijateľné zmluvné podmienky a bude posúdená ako bezúročná a bez poplatkov, a potom pokiaľ dlh nie je premlčaný, budete musieť uhradiť len istinu bez úrokov a bez poplatkov.

Kontaktujte náss dokladmi, aby sme Vám vec pomohli so spoločnosťou doriešiť, avšak bez videnia dokladov nemôžeme Vám dať podrobnejšiu odpoveď.
Vyhrážkami vymáhačskej spoločnsoti sa nedajte zmiasť a zastrašovať.

 


Trápi vás "Vymáhanie peňazí" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či som povinný zaplatiť úroky z omeškania vymáhacej firme, ktorá odkúpila moju pohľadávku, pokiaľ neboli ustanovené v pôvodnej pohľadávke. Pôvodná pohľadávka bola 265 € a firma si naviac účtovala ďalších 200 €. Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 25.10.2015)

Dobrý deň, úroky z omeškania musíte zaplatiť ale iba v zákonnej výške (v občianskom práve je to teraz 5,15 % ročne). 200 eur na úrokoch z omeškania je príliž veľa. Vymáhačská spoločnosť nemôže žiadať úroky z omeškania v akejkoľvek výške.


Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, Nedávno som mal autonehodu, pri ktorej mi bolo zničené auto. Za volantom sedel môj kamarát, ktorý je vinený. Pokiaľ ide o škodu na aute, je pomerne vysoká. Mám súdne rozhodnutie, opiečatené, ktoré uvádza výšku spôsobenej škody. Chcem sa spýtať, či mi tento dokument stačí na to, aby som mohol začať cez vymáhaciu firmu žiadať o finančné náhrady. Rád by som získal aspoň polovicu, pretože cez občiansko-právnu cestu sa k peniazom nedostanem tak ľahko. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 16.09.2015)

Dobrý deň, ak už máte súdne rozhodnutie a nemyslíte si, že by ste sa exekúciou dostali k svojim peniazom, potom nečakajte, že sa to podarí nejakej vymáhačskej firme. Vymáhačska firma nemôže prekročiť zákon a nútiť nezákonne dlžníka zaplatiť. Môžu mu len písať maily, sms, listy, nesmie to byť však nad mieru primeranú pomerom. Nechcem Vás odradiť, môžete to vyskúšať. Určite však podajte návrh na exekúciu.


Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Mám dlžobný úpis overený a podpísaný u notára. Nájomníci majú nedoplatok 210 eur a nijako sa nechystajú ho zaplatiť. Ako mám postupovať? Nájomníčka je na materskej dovolenke. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 19.07.2015)

Dobrý deň, pokiaľ máte uznanie dlhu (ľudovo : dlžobný úpis) vymáhanie pohľadávok je jednoduchšie pretože dôkazné bremeno sa prenáša na dlžníčku. Ak dlžník nemá záujem uhradiť dobrovoľne, nezostane Vám nič iné, ako sa obrátiť na súd. Súdne rozhodnutie môžete použiť v exekučnom konaní do 10 rokov.


Trápi vás "Vymáhanie peňazí" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vymáhanie peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Ako pokračuje súdny proces, keď sa dlžník odvolá v dôsledku neprijateľných zmluvných podmienok, úžery a nekalých praktík? Pôjde exekúcia aj po odvolaní na uvedené argumenty, alebo bude riešený veriteľ kvôli neprijateľným zmluvným podmienkam? Veriteľ klame ľudí už pred podpisom alebo odsúhlasením zmlúv, čím porušuje zákony.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

(odpoveď odoslaná: 19.07.2015)

Dobrý deň, ak by súd vyhlásil niektorú podmienku v zmluve za neprijateľnú, potom by na základe tejto podmienky veriteľ nemohol dlh vymáhať. Veriteľa však nikto za túto podmienku prejednávať nebude. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vymáhanie peňazí" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.