POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vymáhanie peňazí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok,

Otázka: Vymáhanie peňazí

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť ako postupovať pri vymáhaní peňazí? Požičala som peniaze svojej kamarátke na základe zmluvy o pôžičke. Dohodli sme sa, že mi peniaze vráti, keď bude môcť, avšak v zmluve sme stanovili dátum splatnosti do konca tohto roka. Tento termín sa blíži a kamarátka sa mi prestala ozývať. Naposledy, keď sme spolu komunikovali, tvrdila, že má ešte stále čas a peniaze mi vráti až na konci roka. Obávam sa, že mi peniaze nevráti. Je zamestnaná ako účtovníčka a domnievam sa, že veľmi dobre vie, ako postupovať pri vymáhaní peňazí. Mohli by ste mi, prosím, celý proces vymáhania peňazí bližšie objasniť? Ako vysoké by mohli byť náklady spojené s vymáhaním peňazí? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhanie peňazí

Dobrý deň,

vymáhanie peňazí na základe zmluvy je oveľa jednoduchšie, ako keby ste nemali žiaden doklad. Veľmi dôležité je, ako je zmluva o pôžičke formulovaná. Pokiaľ používať zmluvu o pôžičke z internetu, odporúčam používať takú zmluvu, ktorá je správna a úplna a chráni veriteľa. Preto odporúčame zmluvu o pôžičke zo stranáky http://zmluvaopozicke.sk, ktorá je správna a úplná.

Pokiaľ ide o postup pri vymáhaní peňazí, najskôr odporúčam klientom pokúsiť sa s dlžníkom dohodnúť mimosúdne. Ak dlžník bude žiadať o predlženie lehoty splatnosti pôžičky, je vhodné požiadať ho o to, aby podpísal uznanie dlhu, v ktorom si dohodnete aj nový dátum splatnosti pôžičky. Uznanie dlhu Vám zjednoduší situáciu a prenesie dôkazné bremeno na dlžníka. Zdarma si uznanie dlhu môžete stiahnuť z tejto stránky: www.uznanie-dlhu.sk.

Ak by dlžník nereagoval a peniaze v lehote splatnosti nezaplatil, odporúčam čo najskôr konať. Vždy platí, že dlžník ktorý nereaguje sa nechce dohodnúť a nechce vrátiť dlh dobrovoľne (ak mu v tom nebránia objektívne dôvody). Pohľadávka, ktorá je do 3 mesiacov od splatnosti má oveľa vyššiu šancu byť vymožená ako staršia pohľadávka.

Ak zlyhali mimosúdne pokusy, je potrebné podať návrh na súdne vymáhanie pohľadávky. Ak dlžníčka pracuje a má príjem, všetky náklady vymáhania sa Vám vrátia. Preto je vhodné v tomto prípade nechať vymáhanie na advokáta. Máte tak záruku úspešného vymáhania peňazí a správneho postupu. O trovy advokáta sa zvyšuje celkový dlh dlžníka, preto tieto náklady nakoniec zaplatí dlžník. Neoplatí sa preto vymáhať pohľadávku cez rôzne vymáhačské spoločnosti, pretože tieto spoločnosti budú požadovať ako odmenu podiel z vymáhanej sumy, ktorý môže byť od 20 až 50 %. Veriteľovi sa teda pri vymáhaní peňazí prostredníctvom vymáhačskej spoločnosti nikdy nevráti 100 % peňazí.

V súdnom konaní pri vymáhaní peňazí bude advokát potrebovať podklady k dlhu. Následne Vás bude zastupovať v celom konaní. Ak by peniaze dlžníčka nezaplatila ani po úspešnom súdnom konaní, bude Vás ďalej zastupovať v exekučnom konaní. Náklady na vymáhanie po úspešnom súdnom alebo exekučnom konaní teda nemusia byť žiadne, pretože tieto sa budú požadovať uhradiť od dlžníka.