Vydedenie nielen dcéry ale aj jej potomkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Žilina

Otázka: Vydedenie nielen dcéry ale aj jej potomkov

Dobrý deň, vopred ďakujem za bezplatnú poradňu. Môj manžel vydedil svoju dcéru a jej dve deti. Od roku 2002 sa s nami nestýkajú. Nepriamo sme sa dozvedeli, že už má aj pravnuka. Chcel by niečo zmeniť v závete, pretože nechce, aby dedičom bola ktorákoľvek osoba z dcérinej rodiny. Plánuje overiť svoj ručne písaný testament na Mestskom úrade. Radi by sme sa poradili, či je závet správne napísaný. Ak nie, mohli by ste nás prosím informovať o správnej formulácii, ktorá bude zahŕňať vydedenie všetkých pokolení? Neviem, ako to správne vyjadriť. Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Vydedenie nielen dcéry ale aj jej potomkov

Dobrý deň,

tak ako uvádzate, v prípade vydedenia dieťaťa platí (pokiaľ v závete nie je uvedené inak), že pri dededí nededí vydedený potomok, avšak na jeho miesto nastupujú a jeho dedičský podiel dedia deti (resp. ďalší potomkovia).

Poručiteľ však môže vydediť nielen svojho potomka, ale aj všetkých potomkov vydedeného potomka a to tak, že v závete alebo v listine o vydedení výslovne uvedie, že dôsledky vydedenia sa vzťahujú aj na všetkých potomkov v priamej línii vydedeného potomka. Táto skutočnosť musí byť v závete alebo listine o vydedení výslovne uvedená.

Súčasne Vám odporúčame po spísaní uvedenej listiny uložiť ju prostredníctvom ktoréhokoľvek notára do notárskeho centrálneho registra závetov a listín, aby ste si tak zabezpečili, že po smrti Vášho manžela sa predmetné dokumenty dostanú do dispozície notára prejednávajúceho dedičstvo po poručiteľovi.

Na záver uvádzam, že to, že dcéru vydedil jej otec neznamená, že dcéra by nededila po svojej matke. Ak by aj matka chcela vydediť svojho potomka (samozrejme za predpokladu, že by na to boli splnené zákonom stanovené podmienky), musela by samostatne, či už v závete alebo listine o vydedení vydediť svoju dcéru. Závet ani listinu o vydedení nemôžu spísať obaja rodičia spoločne na jednej listine - takáto listina by bola neplatná.