Aké práva má biolgický otec ak sa dieťa narodí v manželstve a nie je manželovo?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Aké práva má biolgický otec ak sa dieťa narodí v manželstve a nie je manželovo?

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Som dva mesiace po svadbe a moja manželka, ktorá je tehotná vo štvrtom mesiaci, sa mi priznala, že je možné, že dieťa nie je moje, pretože ma podviedla. Moja otázka znie nasledovne: Ak sa dieťa narodí už v manželstve a mňa určia na matrike za otca, aké práva má biologický otec? Môže si vyžiadať DNA testy a zažalovať to na súde? Ďakujem.

Odpoveď: Aké práva má biolgický otec ak sa dieťa narodí v manželstve a nie je manželovo?

Dobrý deň, ak sa dieťa narodí v čase manželstva alebo do 300 dní od rozvodu manželstva, tak za otca sa považuje manžel matky, teda Vy. Ide o prvú domnienku otcovstva. Vy ale aj matka môžete žiadať zaprieť otcovstvo formou žaloby na súde. Súd určí (ak sa preukáže, že nie ste biologický otec dieťaťa), že Vy, ako manžel nie ste otcom a že otcom je iný muž. Tento muž by sa potom zapísal do matriky ako otec dieťaťa.

Ak ste uvedený ako otec dieťaťa Vy ako manžel, tak biologický otec, nemá práva rodiča (napríklad styk s dieťaťom a iné).