V CPZ dlhšie ako 48 hodín

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: V CPZ dlhšie ako 48 hodín

Dobrý večer, môjho manžela zadržali 5.10. za jazdu pod vplyvom alkoholu. Už uplynulo 48 hodín a stále je v CPZ. Nikdy predtým nebol súdne trestaný. Môžem sa spýtať, ako dlho ho ešte môžu držať vo väzbe? A prečo sa nepodávajú informácie rodine? Ďakujem.

Odpoveď: V CPZ dlhšie ako 48 hodín

Dobrý deň,  zo skúsenosti viem, že páchateľ zostáva v CPZ (cele predbežného zaistenia) len niekoľko hodín (do vytriezvenia). Pri takýchto trestných činoch v tomto prípade nejde o väzbu a bude prepustený po niekoľkých hodinách.

Najdlhšie môže osoba zostať "zadržaná" 5 dní.

Policajt, respektíve prokurátor do 48 hodín podozrivého buď prepustí bez obvinenia, alebo obviní a prepustí na slobodu. Tiež ho môže obviniť a dať podnet na vzatie do väzby a dovtedy ho nechá v CPZ. Ak osobu obviní a dá návrh na väzbu, v cele môže stráviť ďalších 48 hodín. Pri obvinení z obzvlášť závažného zločinu, ako je napr. úkladná vražda, môže byť v cele 72 hodín.  Do konca tejto lehoty musí sudca rozhodnúť o návrhu na väzbu. Ak ide o super rýchle konanie, spravidla napr. opití vodiči, lehota zadržania je maximálne 48 hodín.