Aká sankcia ma čaká za jazdu pod vplyvom drog v Čechách?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Aká sankcia ma čaká za jazdu pod vplyvom drog v Čechách?

Prosím Vás o odpoveď. Aká je najväčšia možná sankcia udelená v prípade jazdy pod vplyvom drog v Čechách? Berie sa do úvahy aj dovtedajšia trestná bezúhonnosť?

Odpoveď: Aká sankcia ma čaká za jazdu pod vplyvom drog v Čechách?

Dobrý deň

podľa § 274 zák. č. 40/2009 Sb. Trestný zákon: “1) Kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 havárii, dopravní nebo jinou nehodu, jinému ublížení na zdraví nebo větší škodu na cizím majetku nebo jiný závažný následek,

b) spáchá-li takový čin při výkonu zaměstnání nebo jiné činnosti, při kterých je vliv návykové látky zvlášť nebezpečný, zejména řídí-li hromadný dopravní prostředek, nebo

c) byl-li za takový čin v posledních dvou letech odsouzen nebo z výkonu trestu odnětí svobody uloženého za takový čin propuštěn.

Ide len o všeobecné ustanovenie. Pri rozhodovaní o vine a treste sa zohladňujú aj ďalšie skutočnosti (následok, škoda, okolnosti a pod.), preto nie je  možné zodpovedať konkrétne Vašu otázku.