Zmluva o prevode polovice bytu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Zmluva o prevode polovice bytu

Dobrý deň, s priateľkou vlastníme byt v podielovom spoluvlastníctve, pričom každý z nás vlastní polovicu. Chceme byt prepísať len na jedného z nás prostredníctvom darovacej zmluvy. Mohli by ste nás, prosím, poradiť, ako by mala takáto zmluva vyzerať, respektíve, čo všetko potrebujeme urobiť a splniť? Ďakujem.

Odpoveď: Zmluva o prevode polovice bytu

Dobrý deň, so zmluvou o prevode polovice bytu Vám môžeme pomôcť, prípadne Vám celú zmluvu vypracovať. V podstate nepôjde o darovaciu zmluvu ale o zmluvu o zrušení a bezodplatnom vysporiadaní podielového spoluvlastníctva.

Pokiaľ máte na nehnuteľnosti aj záložné právo banky a brali ste si túto nehnuteľnos úver, odporúčam Vám vysporiadať aj tento úver. Ak ste sa dohodli, že si ho niekto nechá.

Darovacia zmluva má niekoľko nevýhod - tou najhlavnejšou je možnosť žiadať vrátenie daru. Druhá nevýhoda je z daňového hľadiska, ak by ste chceli do 5 rokov nehnuteľnosť predať.

Zmluva, ktorou sa prevedie 1/2 na druhého sploluvlastníka - ak ide o byt, potom zmluva musí obsahovať približne cca 20 povinných údajov. Ak chýba jedna, kataster konanie preruší.

Máte na nehnuteľnosti hypotéku?